• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S7: wybrano najlepszą ofertę na budowę południowego wylotu z Warszawy

Opublikowano: 29-04-2021 Źródło: GDDKiA

Wybrano wykonawcę, który dokończy prace na środkowym odcinku drogi ekspresowej S7 pomiędzy Warszawą a Grójcem. Roboty początkowo prowadziła spółka IDS-BUD, jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ubiegłym roku usunęła spółkę z placu budowy.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • S7 między Lesznowolą a Tarczynem będzie liczyć 14,8 km
  • Koszt budowy przekracza pół miliarda złotych
  • Na trasie zostaną zbudowane trzy węzły drogowe

Najlepsza oferta

Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z Zawiercia, która wykona zadanie za około 510,5 mln zł. Dokończy prace projektowe i wybuduje odcinek S7 Lesznowola–węzeł Tarczyn Północ o długości 14,8 km. Dwujezdniowa trasa z dwoma pasami ruchu w obie strony będzie miała zapas na trzeci pas. Zaplanowano trzy węzły drogowe: Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ, obiekty inżynieryjne, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany dźwiękochłonne) i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonawca po zakończeniu budowy uzyska decyzję o pozwoleniu na użytkowanie oraz zgodę na oddanie drogi do użytku.


Przewlekły przetarg i problemy z wykonawcą

2 października 2020 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą IDS-BUD po wielokrotnych wezwaniach do rzetelnej i zgodnej z podpisaną umową realizacją prac. Efektem jest znaczący poślizg tej inwestycji. Przetarg w projektuj i buduj ogłoszono 18 września 2015 r., ale oferty otwarto dopiero 20 kwietnia 2017 r. 9 czerwca wybrano IDS-BUD (ówczesna cena wynosiła około 388,7 mln zł), a 17 sierpnia podpisano umowę. Dalsze losy to uzyskiwanie zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRID): pierwszej 2 października 2019 r. i kolejnej 30 grudnia 2019 r. Po roku od pierwszego ZRID umowę z wykonawcą zerwano, a 24 grudnia 2020 r. ogłoszono kolejny przetarg. 25 lutego 2021 r. otwarto oferty, a teraz wybrano najlepszą propozycję.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Trzy fragmenty S7 między Warszawą a Grójcem

Budowę trasy wylotowej z Warszawy na południe – liczącej 29 km drogi ekspresowej S7 Warszawa–Grójec – podzielono na trzy odcinki:

  • od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Lesznowola o długości 6,6 km,
  • od węzła Lesznowola do węzła Tarczyn Północ o długości 14,8 km,
  • od węzła Tarczyn Północ do początku obwodnicy Grójca w ciągu istniejącej drogi ekspresowej S7 o długości 7,9 km.

Dwa i trzy pasy ruchu

Trasa będzie przebiegać od węzła Warszawa Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) do istniejącej obwodnicy Grójca. Do węzła Lesznowola będzie trzypasmowa, w dalszej części, do Grójca, dwupasmowa. Zaplanowano łączenie sześć węzłów drogowych: Zamienie, Lesznowola, Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ i Tarczyn Południe. Drogi serwisowe obsłużą ruch lokalny, na drodze zostaną wybudowane obiekty inżynieryjne, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany dźwiękochłonne) i bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. bariery energochłonne).

Z Warszawy S7 na południe w 2022 r.

Zaawansowanie prac na pierwszym odcinku od Warszawy Lotnisko do węzła Lesznowola sięga 37%. Tu także zrezygnowano z pierwotnego wykonawcy, a prace kontynuuje Polaqua. Trwa budowa węzła Lesznowola, zbiorników retencyjnych i konstrukcji drogi. Powstają wiadukty, przejścia dla zwierząt i inne obiekty inżynieryjne, a także ekrany akustyczne. Urządzenia infrastruktury podziemnej są przebudowywane. Zakończenie tego zadania przewidziano na październik 2022 r.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Do Grójca w połowie roku

Z kolei odcinek o długości niemal 8 km od węzła Tarczyn Południe do obwodnicy Grójca jest już na ukończeniu – zaawansowanie robót wynosi 90%. W grudniu 2020 r. przełożono ruch z dróg lokalnych na docelowe jezdnie S7, a wykonawca przebudowuje właśnie te drogi. Trwa też humusowanie i wygradzanie trasy, pojawia się oznakowanie poziome. W budowie są kanalizacja deszczowa i oświetlenie. Termin zakończenie to czerwiec 2021 r. określony w aneksie do umowy – przedłużenie prac wynikało z długotrwałej procedury uzyskiwania ZRID.

Przeczytaj także: Dwa odcinki S3 już dostępne dla kierowców!

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia