• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Są już przetargi na całą S10 między Bydgoszczą a Toruniem

Opublikowano: 16-07-2021 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S10 węzeł Toruń Zachód–węzeł Toruń Południe. W ten sposób wszystkie odcinki trasy między Bydgoszczą a Toruniem weszły w fazę realizacji.


Fot. ilustr. FStockLuk/Adobe Stock Fot. ilustr. FStockLuk/Adobe Stock
  • Długość odcinka węzeł Toruń Zachód–węzeł Toruń Południe wyniesie 12 km
  • Na trasie powstaną dwa węzły drogowe
  • Trasa powstanie w latach 2022–2026

Wcześniej ogłoszono postępowania na odcinki Bydgoszcz Południe–Emilianowo, Emilianowo–Solec oraz Solec–Toruń Zachód.

Południowa obwodnica Torunia

Trasa między węzłami S10 Toruń Zachód i Toruń Południe będzie liczyć prawie 12 km. Od istniejącego węzła Toruń Zachód skieruje się na wschód i w znacznej większości będzie przebiegać śladem pasa rezerwowego, pozostawionego przed laty przy budowie S10 południowej obwodnicy Torunia. Dalej poprowadzi w kierunku węzła Toruń Południe, gdzie kierowcy wjeżdżają na autostradę A1.

Zaplanowano budowę dwóch węzłów: Toruń Podgórz, który będzie zlokalizowany w miejscu obecnego wiaduktu, przedłużenia ul. Drzymały prowadzącej na poligon wojskowy oraz węzeł Toruń Czerniewice, który ułatwi wjazd na drogę ekspresową S10 i autostradę A1 z drogi krajowej DK91 (ul. Łódzka).


Odciążenie DK10

S10 łącząca Bydgoszcz i Toruń umożliwi przeniesienie ruchu tranzytowego z mocno obciążonej DK10. W wyniku inwestycji poprawi się też dojazd z Bydgoszczy do autostrady A1, a z Torunia do portu lotniczego w Bydgoszczy i drogi ekspresowej S5. Cała S10 w przyszłości połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk i Obwodnicę Aglomeracyjną Warszawy. Początkowo planowano realizację tej trasy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), jednak po zwiększeniu budżetu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) o 21 mld zł zrezygnowano z tych planów. Nowe środki przeznaczono m.in. właśnie trasę na S10 między dwoma największymi miastami woj. kujawsko-pomorskiego oraz S6 od Koszalina do obwodnicy Trójmiasta. Realizację trasy zaplanowano na lata 2022–2026.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Kwestie ochrony przyrody

Ogłoszenie czterech przetargów na tę część S10 stało się możliwe po zakończeniu trwającej od marca 2020 r. procedury rozpatrywania odwołań od wydanej decyzji środowiskowej. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ), decyzją z 4 czerwca 2021 r., wprowadził szereg zmian do wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Bydgoszczy decyzji środowiskowej z 24 lutego 2020 r. – informuje GDDKiA.

Dyrekcję zobowiązano do wykonania dodatkowych trzech górnych przejść dla zwierząt dużych i kilku przepustów dla małych zwierząt. Jedno z górnych przejść będzie przechodzić zarówno nad S10, jak i nad linią kolejową. Podniesiono też parametry przejścia dla zwierząt zintegrowanego ze Strugą Młyńską w okolicy Solca Kujawskiego oraz przejścia dla zwierząt w miejscu przekroczenia Strugi.

Wyższe koszty ze względu na środowisko

W wyniku decyzji GDOŚ poszerzono zakres tzw. kompensacji przyrodniczej (m.in. wzrośnie liczba budek lęgowych dla ptaków i skrzynek rozrodczych dla nietoperzy, powstaną dodatkowe siedlisko zastępcze dla płazów i mikrosiedliska dla gadów. Przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia zostanie wykonana ponowna inwentaryzacja przyrodnicza, w tym całoroczna inwentaryzacja ssaków kopytnych i wilków, ptaków oraz wiosennych tras migracji płazów. System odwodnienia zostanie zmieniony w rejonie obwodnicy Torunia i w niewielkim stopniu w okolicach Solca Kujawskiego, ze względu na zakaz budowy zbiorników retencyjnych na obszarach ochronnych ujęć wody.

Sam przebieg drogi nie został zmieniony, jedynie doprecyzowany w decyzji GDOŚ. Nakazane działania zwiększą koszty robót budowlanych o ponad 220 mln zł.

Przeczytaj także: S7 Widoma–Kraków: jest kontrakt, czas na realizację

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.