Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o otrzymaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ostatniego fragmentu drogi ekspresowej S10 w woj. podlaskim. Odcinek Via Carpatia od Sokółki do Dobrzyniewa Dużego będzie miał 44 km.
Fot. Val Thoermer / Adobe Stock
- Decyzja umożliwi zrealizowanie całej podlaskiej części drogi ekspresowej S19 od Kuźnicy, po Chlebczyn, w najkrótszym wariancie
- Przetarg na wyłonienie wykonawcy drogi planowany jest na rok 2023
- Odcinek S19 Sokółka–Dobrzyniewo Duże ma być gotowy w 2027 r.
Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku otwiera drogę do realizacji najkrótszego połączenia pomiędzy Białymstokiem a granicą państwa w Kuźnicy. Zatwierdzono wariant piąty, preferowany przez inwestora. Tym samym ten fragment S19 będzie miał swój początek na węźle Sokółka Północ, następnie poprowadzi na zachód, w kierunku Białegostoku, wykorzystując – w możliwie największym stopniu – korytarz istniejącej drogi krajowej nr 19. Droga ma ominąć miejscowości: Sokółka, Geniusze, Straż, Czarna Białostocka oraz Wasilków i zakończyć się na węźle Dobrzyniewo. Na istniejącej obwodnicy Wasilkowa (pomiędzy węzłami Wasilków a Białystok Północ) ma zostać dobudowana druga jezdnia.
Źródło: GDDKiA
Parametry odcinka S19 Sokółka–Dobrzyniewo Duże:
- długość – 44 km
- obciążenie nawierzchni – 11,5 t/oś
- przekrój poprzeczny – 2 x 2
- szerokość pasa ruchu – 3,50 m
- szerokość pasa awaryjnego – 2,5 m
- szerokość pobocza – min. 0,75 m
- szerokość pasa dzielącego – 5 m (wraz z opaskami).
Fragment szlaku Via Carpatia ma być zrealizowany w latach 2025–2027. Opracowania geologiczno-inżynierskie powinny być gotowe w przyszłym roku, natomiast ogłoszenie przetargów na poszczególne pododcinki realizacyjne – w formule „projektuj i buduj” planowane jest na rok 2023.
Wpływ budowy drogi na środowisko
W związku z tym, że trasa częściowo przebiegać ma przez obszar Natura 2000 (Puszcza Knyszyńska), konieczne będzie zastosowanie niestandardowych rozwiązań na rzecz środowiska. GDDKiA została zobowiązana do nasadzenia drzew o łącznej powierzchni blisko 20 ha (kompensacja za wycinkę drzew), a także budowy: czatowni i platform lęgowych dla orlika krzykliwego w dolinie rzek Sokołda, Kamionka i Bartoszycha, kilkuset budek dla ptaków i nietoperzy (kompensacja wycinki drzew dziuplastych), konstrukcji dla nietoperzy w przejściach dolnych dla zwierząt, siedlisk zastępczych dla trzmieli i zapylaczy z łąkami kwietnymi (40 miejsc) oraz zbiorników kompensacyjnych dla płazów.
Oprócz tego powstaną standardowe ekrany akustyczne (na długości około 4 km) oraz osłonowe, w dolinie rzeki Sokołdy (mają zminimalizować ryzyko kolizji ptaków i nietoperzy z pojazdami poruszającymi się po drodze), a także przejścia dla zwierząt dużych i średnich (20) oraz małych i płazów (14).
Via Carpatia
Droga ekspresowa S19 to – poza niewielkim odcinkiem w rejonie Białegostoku – polska część międzynarodowej trasy Via Carpatia, która połączy litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami, prowadząc przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię oraz Bułgarię. W kraju przetnie cztery województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie, osiągając długość około 570 km.
Przeczytaj także: Znamy oferty na realizację kluczowego odcinka Via Baltiki
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.