• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Startują prace przygotowawcze dla 90 km drogi ekspresowej S5

Opublikowano: 22-10-2021 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) z materiałami do decyzji środowiskowej dla około 90 km drogi ekspresowej S5 między Ostródą a Grudziądzem.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Materiałem wyjściowym dla opracowania będzie studium korytarzowe, które przygotowano jeszcze w ub.r. Zaproponowano wówczas cztery korytarze, z których – po konsultacjach z samorządowcami – do dalszych prac skierowano dwa.

I tak, na terenie woj. warmińsko-mazurskiego początkiem trasy ma być budowany obecnie odcinek S5 Ornowo–Wirwajdy. Jeden z korytarzy prowadzi w pobliżu Iławy, drugi – Lubawy. Z kolei w woj. kujawsko-pomorskim korytarze pokrywają się, a planowana S5 może połączyć się z autostradą A1 na istniejącym węźle Grudziądz lub na południe od tego miasta.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Zadaniem wykonawcy zadania – konsorcjum firm Trakt sp. z o.o. sp.k. oraz Trakt sp. z o.o. (warty 17,5 mln zł kontrakt zrealizować ma w ciągu 30 miesięcy) – będzie zaproponowanie kilku możliwych wariantów przebiegu przyszłej drogi ekspresowej. Wybór docelowego rozwiązania zostanie potwierdzony poprzez wydanie decyzji środowiskowych. Wcześniej odbędą się konsultacje społeczne.

GDDKiA szacuje, że prace przygotowawcze (wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych) dla S5 Ostróda–Grudziądz zakończą się w 2028 r., natomiast budowa, warta ponad 5 mld zł, w 2032 r.

W ramach inwestycji planowana jest budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej, dróg serwisowych, węzłów drogowych oraz obiektów inżynieryjnych. Powstaną urządzenia ochrony środowiska, odwodnienie i oświetlenie drogi, elementy obsługi ruchu pieszego i rowerowego oraz urządzenia BRD i zarządzania ruchem. W planach jest także budowa obwodów utrzymania drogi i miejsc obsługi podróżnych – liczba i lokalizacja zostanie ustalona po opracowaniu STEŚ.

Nowy odcinek połączy S7 z autostradą A1. Powstanie korytarz transportowy wschód-zachód i strategiczne połączenie głównych ośrodków gospodarczych regionu. Dodatkową korzyścią będzie przeniesienie tranzytu poza obszary zurbanizowane. Prognozowane średniodobowe natężenie ruchu na planowanej drodze ekspresowej w 2048 r. wyniesie blisko 23 tys. pojazdów.

Droga ekspresowa S5 to trasa o przebiegu południkowym, łącząca Olsztyn, A1 oraz Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. Przetnie cztery województwa: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Jej projektowana długość to ponad 437 km.

Przeczytaj także: GDDKiA: w przyszłym roku przetargi na ponad 250 km dróg

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia