• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Może zacząć się budowa odcinka drogi S61

Opublikowano: 10-12-2021 Źródło: GDDKiA

Jest zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy odcinka S61 Podborze–Śniadowo trasy ekspresowej S61. Decyzja wojewody mazowieckiego oznacza, że plac budowy przekazany zostanie w najbliższych dniach.


Fot, GDDKiA Fot, GDDKiA
  • Procedura wydania decyzji ZRID przeciągała się
  • Drogę zbuduje drugi wykonawca
  • S61 to element szlaku Via Baltica

Odcinek S61 Podborze–Śniadowo będzie mieć 19,5 km, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, do tego pas awaryjny i szeroki na 5 m pas rozdziału. Wybudowanych zostanie 26 obiektów inżynieryjnych. Zgodnie z wyborem wykonawcy, nawierzchnia trasy będzie asfaltowa.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

W ramach tego zadania przebudowane zostaną też 3 km drogi ekspresowej S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej. Przewidziano tam nowy węzeł Podborze, który połączy obie ekspresówki, zapewniając relację Warszawa–Białystok–Łomża. Zaplanowano jeszcze węzeł Komorowo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 677 (Ostrów Mazowiecka–Łomża), do tego dwa miejsca obsługi podróżnych – Sulęcin Wschód i Sulęcin Zachód.

Po przeciwnej stronie fragment Podborze–Śniadowo połączony będzie z gotowym już innym odcinkiem S61, Śniadowo–Łomża Południe.

Inwestycja z kłopotami

Przypomnijmy, że umowę z pierwotnym wykonawcą opisywanego odcinka rozwiązano w maju 2019 r., po tym jak nie uzyskał w przewidzianym terminie decyzji ZRID. Kontrakt (750 mln zł) z nowym wykonawcą (Polaqua) parafowano w styczniu 2020 r. Wniosek o ZRID złożono we wrześniu 2020 r., dwa miesiące przed terminem, jednak sprawy urzędowe przeciągały się najpierw z uwagi na pandemię, a potem wątpliwości co do długości ekranów akustycznych.

Mając decyzję ZRID, wykonawca będzie mógł już jednak przystąpić do pierwszych prac. Wszystko ma być gotowe pod koniec 2023 r.

Cała droga ekspresowa S61 będzie mieć prawie 210 km długości, powstaje od Ostrowi Mazowieckiej do Budziska (granica z Litwą). Jest elementem międzynarodowej trasy Via Baltica, która połączy Polskę i kraje bałtyckie, biegnąc od naszego państwa przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment szlaku łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku). Podborze–Śniadowo to ostatni polski fragment międzynarodowego korytarza transportowego, który nie miał decyzji ZRID.

Zobacz także: Co widać na budowie tunelu pod Świną?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia