Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) skierowała do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Dukla–Barwinek (granica państwa).
Fot. ilustr. GDDKiA
Fragment trasy Via Carpatia prowadzący od Dukli na południe do granicy ze Słowacją w Barwinku będzie liczył 18,2 km. Jest jednym z trudniejszych pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.
W ramach zadania zostanie zaprojektowana i wybudowana droga ekspresowa z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w obu kierunkach i zatokami awaryjnymi. Na trasie powstanie węzeł drogowy Barwinek w miejscu połączenia S19 z istniejącą DK19.
W ciągu głównej trasy zaplanowano aż 15 estakad, z których najdłuższa będzie mieć około 1,1 km. Zostanie wybudowana nad doliną na filarach o wysokości mniej więcej 35 m od poziomu terenu. Inne obiekty inżynieryjne to 10 mostów, sześć wiaduktów drogowych, tyle samo przejść dla zwierząt (cztery dla małych, jedno dla średnich i jedno dla dużych). Powstanie też szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni.
Standardowo wykonawca zamontuje urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska, przebuduje kolidujące drogi poprzeczne oraz infrastrukturę techniczną, cieki i urządzenia melioracyjne. Zaplanowano cztery miejsca do kontroli i ważenia pojazdów.
Planowany odcinek drogi ekspresowej S19 przebiega przez obszary o złożonej budowie geologicznej. Jej rozpoznanie przeprowadzono w czasie przygotowywania koncepcji programowej. Teren przechodzi na przemian przez wzniesienia i doliny, a te w większości są głębokimi jarami z ciekami wodnymi na dnie. Same badania były wyzwaniem, roboty budowlane także będą trudne.
Zidentyfikowano 19 obszarów osuwiskowych i predysponowanych osuwiskowo. Przeprowadzono badania geofizyczne, wiercenia i sondowania, a także monitoring osuwisk wgłębny i powierzchniowy. Wykonano 1640 otworów badawczych o łącznej długości 23 400 m i głębokościach od 3 do 46 m. 780 sondowań osiągnęło 4500 m długości, a sondy zagłębiano na 1–22 m.
Na Podkarpaciu S19 będzie miała 169 km długości. Aktualnie oddanych do ruchu jest 67,5 km tej trasy (Lasy Janowskie–Zdziary, Rudnik nad Sanem–Łowisko, Sokołów Małopolski–Rzeszów Południe). W realizacji są odcinki o długości 47,1 km, przy czym w budowie to Zdziary–Rudnik nad Sanem i Łowisko–Sokołów Małopolski Północ, a w formule „projektuj i buduj” Rzeszów Południe–Babica, Iskrzynia–Miejsce Piastowe oraz Miejsce Piastowe–Dukla. Trwają też przygotowania fragmentów o łącznej długości 53,9 km. Na etapie przetargu znajdują się Babica–Jawornik i Dukla–Barwinek, a w fazie koncepcji programowej są trasy Jawornik–Lutcza, Lutcza–Domaradz, Domaradz–Iskrzynia.
Droga ekspresowa S19 to część międzynarodowej trasy Via Carpatia łączącej Europę Północną i Południową. W Polsce będzie przebiegać przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie Jej długość przekroczy 700 km.
Przeczytaj także: GDDKiA unieważniła wybór oferty na jeden odcinek S10 Bydgoszcz–Toruń
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.