• Podczas badań geologicznych wykonano ponad 1200 otworów badawczych i 525 sondowań
  • Najdłuższa z siedmiu estakad osiągnie 700 m, a część filarów 30 m
  • Przewyższenie terenu na planowanej trasie wynosi 150 m

Siedem estakad, osiem mostów

Fragment S19 Domaradz–Iskrzynia będzie dwujezdniową drogą ekspresową o długości 12,5 km. W jej ciągu zaplanowano siedem estakad, osiem mostów, osiem wiaduktów, trzy przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich i jedno dla dużych), trzy przepusty, a także szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni. Najdłuższa estakada osiągnie 700 m długości (przekroczy dolinę na filarach o wysokości dochodzącej do 30 m), a dwie z nich przekroczą 400 m.


Ponadto powstanie para miejsc obsługi podróżnych w Zagórzu i infrastruktura systemu zarządzania ruchem. Zostaną zainstalowane urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Przebudowy obejmą drogi poprzeczne kolidujące z inwestycją, cieki wodne oraz infrastrukturę techniczną. Powstaną też szosy obsługujące teren przyległy.

Na zaprojektowanie i budowę trasy przewidziano maksymalnie 39 miesięcy od dnia podpisania kontraktu (w trakcie prac budowlanych nie wlicza się trzymiesięcznych przerw zimowych).

Trudny flisz karpacki

Obszar między Domaradzem a Iskrzynią ma skomplikowaną budowę geologiczną (flisz karpacki). Już w trakcie prac nad koncepcją programową dokonano szerokiego rozpoznania budowy geologicznej podłoża. Wyżynny, falisty rejon obfituje we wzniesienia ze spadzistymi stokami przecinanymi kotlinami i dolinami rzecznymi. Przewyższenie terenu w obrębie całego odcinka wynosi aż 150 m.

Na trasie wydzielono osiem obszarów osuwiskowych oraz predysponowanych osuwiskowo, część ze strefami o różnym stopniu aktywności. Oznacza to, że prace budowlane mogą, przy dużej skali, doprowadzić do uaktywnienia osuwisk.

Podczas rozpoznania geologicznej budowy podłoża przeprowadzono badania geofizyczne, wiercenia i sondowania, a także monitoring osuwisk (wgłębny i powierzchniowy). Wykonano ponad 1200 otworów badawczych o głębokościach od 1,2 do 42 m (łącznie 15 km) oraz 525 sondowań badawczych od 0,6 do 18,25 m w głąb gruntu o sumarycznej długości 2,25 km.

Via Carpatia na Podkarpaciu

Droga ekspresowa S19 to część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce osiągnie ponad 700 km długości, przebiega przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała około 169 km.

Do ruchu oddano trasy Lasy Janowskie–Zdziary i Rudnik nad Sanem–Rzeszów Południe (75,7 km). Odcinki w budowie to Zdziary–Rudnik nad Sanem i Rzeszów Południe–Babica, a w fazie projektowania: Babica–Jawornik, Iskrzynia–Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe–Dukla (55,5 km). Na etapie przetargu są fragmenty Lutcza–Domaradz, Domaradz–Iskrzynia i Dukla–Barwinek, a na jego ogłoszenie czeka trasa Jawornik–Lutcza (42,3 km).

Przeczytaj także: Wkrótce budowa obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu S19