Mimo że mija (30 września 2022 r.) termin na wypracowanie tzw. korytarza społecznego dla budowy drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice, to samorządy cały czas nie doszły do porozumienia. Powołany przez Kraków zespół nie zakończył jeszcze pracy, natomiast Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że wznawia przygotowania w ramach tej inwestycji.
Budowa zakopianki. Fot. GDDKiA
- Zakopianka to popularna wśród kierowców nazwa trasy z Krakowa do Zakopanego
- GDDKiA przedstawiła sześć korytarzy pod budowę drogi S7 Kraków–Myślenice
- Zespół prezydenta Krakowa proponuje wariant wschodni i zachodni budowy nowej zakopianki
GDDKiA wyjaśniła, że w planie jest pozyskanie dofinansowania na początkowy etap prac przygotowawczych do budowy nowej zakopianki. W dalszej kolejności opracowana zostanie dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu w trybie nieograniczonym, w ramach którego wybrany zostanie wykonawca studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ).
Budowa nowej zakopianki – punkt kulminacyjny
Do tego czasu GDDKiA nie będzie prowadzić prac związanych z wytyczaniem przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice, więc cały czas czeka na wariant społeczny. Przy czym punktem kulminacyjnym, jak poinformowano, kiedy powinniśmy skorelować nasze działania, będzie moment podpisania umowy na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Dodano, że na tę chwilę prawdopodobny termin rozpoczęcia prac projektowych nad przebiegiem nowej zakopianki to I połowa 2023 r.
GDDKiA zapewniła też, że rozwiązanie wypracowane przez zespół zadaniowy przekaże wykonawcy STEŚ, a przygotowane wcześniej przez nią samą korytarze nie będą miały charakteru rekomendowanego czy wiodącego w dalszych pracach projektowych. Dyrekcja podkreśliła, że nie oczekuje od strony społecznej szczegółowych rozwiązań, ponieważ to będzie zadanie wybranego w drodze przetargu zespołu projektowego.
Zakopianka – skąd zamieszanie z drogą ekspresową S7 Kraków–Myślenice?
Na początku tego roku GDDKiA przedstawiła sześć proponowanych korytarzy pod budowę drogi S7 Kraków–Myślenice (każdy o szerokości od 3 do 5 km). Studium korytarzowe objęto obszar prawie 3 tys. km2 na terenie siedmiu powiatów i 34 gmin. Warianty zostały jednak oprotestowane przez mieszkańców i samorządowców, w konsekwencji czego GDDKiA zaproponowała, by stworzony został korytarz społeczny, a ona w tym czasie wstrzyma się z przygotowaniami. Specjalny zespół powołał Kraków. Najpierw wspólna propozycja samorządów miała być gotowa pod koniec czerwca, potem termin przesunięto na koniec września, jednak nadal nie ma kompromisu co do budowy nowej zakopianki.
Zakopianka: droga S7 Kraków–Myślenice: korytarze GDDKiA
Wszystkie korytarze wskazane przez GDDKiA zaczynają się na autostradzie A4 na odcinku od węzła Kraków Łagiewniki do węzła Kraków Bieżanów. Z kolei każdy kończy się na istniejącym już odcinku S7 za Myślenicami.
-
korytarz – czerwony
długość: 23,62 km
gminy: Kraków, Mogilany, Świątniki Górne, Myślenice
początek: autostrada A4 w rejonie węzła Kraków Łagiewniki
liczba węzłów: 5
liczba tuneli: 3
szacowany koszt: 4,67 mld zł
koszt jednostkowy: 197,70 mln zł/km
średnia prognoza ruchu: 75 tys. poj./dobę
wydłużenie S52 (BDI): 3,92 km
Źródło: GDDKiA
-
korytarz – niebieski
długość: 24,56 km
gminy: Kraków, Wieliczka, Świątniki Górne, Siepraw, Mogilany, Myślenice
początek: autostrada A4 w rejonie węzła Kraków Wieliczka
liczba węzłów: 5
liczba tuneli: 5
szacowany koszt: 6,01 mld zł
koszt jednostkowy: 244,68 mln zł/km
średnia prognoza ruchu: 69 tys. poj./dobę
wydłużenie S52 (BDI): 3,77 km
Źródło: GDDKiA
-
korytarz – różowy
długość: 24,31 km
gminy: Kraków, Wieliczka, Świątniki Górne, Siepraw, Myślenice
początek: autostrada A4 w rejonie węzła Kraków Wieliczka
liczba węzłów: 5
liczba tuneli: 5
szacowany koszt: 6,5 mld zł
koszt jednostkowy: 267,22 mln zł/km
średnia prognoza ruchu: 60 tys. poj./dobę
wydłużenie S52 (BDI): 8,6 km
Źródło: GDDKiA
-
korytarz – pomarańczowy
długość: 26,18 km
gminy: Kraków, Wieliczka, Siepraw, Myślenice
początek: autostrada A4 w rejonie nowego węzła Kraków Tuchowska
liczba węzłów: 5
liczba tuneli: 5
szacowany koszt: 6,25 mld zł
koszt jednostkowy: 238,73 mln zł/km
średnia prognoza ruchu: 57 tys. poj./dobę
wydłużenie S52 (BDI): 10,9 km’
Źródło: GDDKiA
-
korytarz – fioletowy
długość: 28,71 km
gminy: Kraków, Wieliczka, Świątniki Górne, Mogilany, Myślenice
początek: autostrada A4 w rejonie nowego węzła Kraków Tuchowska
liczba węzłów: 5
liczba tuneli: 5
szacowany koszt: 5,9 mld zł
koszt jednostkowy: 205,47 mln zł/km
średnia prognoza ruchu: 63 tys. poj./dobę
wydłużenie S52 (BDI): brak
Źródło: GDDKiA
-
korytarz – brązowy
długość: 29,13 km
gminy: Kraków, Wieliczka, Dobczyce, Siepraw, Myślenice
początek: autostrada A4 w rejonie węzła Kraków Bieżanów
liczba węzłów: 4
liczba tuneli: 4
szacowany koszt: 6,07 mld zł
koszt jednostkowy: 208,23 mln zł/km
średnia prognoza ruchu: 53 tys. poj./dobę
wydłużenie S52 (BDI): 11,77 km.
Źródło: GDDKiA
Zakopianka: droga S7 Kraków–Myślenice: korytarze zespołu powołanego przez Kraków
Zespół prezydenta Krakowa proponuje wariant wschodni i zachodni budowy nowej zakopianki.
Droga ekspresowa S7, czyli zakopianka. WARIANT WSCHODNI
Droga ekspresowa S7 rozpoczęłaby się na węźle autostrady A4 Kraków Bieżanów, następnie od wschodu ominęłaby obszary chronione Kopalni Soli w Wieliczce. Nowa zakopianka pobiegłaby przez gminy: Wieliczka, Biskupice, Dobczyce, Siepraw i Myślenice (po wschodniej stronie tego miasta połączyłaby się z istniejącą S7 w okolicy Stróży).
Droga ekspresowa S7, czyli zakopianka. WARIANT ZACHODNI
Droga ekspresowa S7 rozpoczęłaby się na węźle autostrady A4 Kraków Kryspinów, dalej biegnąc przez gminy Liszki, Skawina, Sułkowice i Myślenice (po zachodniej stronie tego miasta). Także w tym wariancie nowa zakopianka włączona zostałaby w istniejącą S7 w okolicy Stróży.
Nowa zakopianka: warianty Krakowa – POBIERZ MAPĘ
Sąsiadujące z Krakowem gminy we wspólnym komunikacie poinformowały jednak, iż czują się zignorowane i że to stanowisko krakowsko-urzędnicze, a nie społeczne.
Zakopianka: krótki odcinek, ale duże zamieszanie
Cała trasa S7 będzie najdłuższą drogą ekspresową w Polsce. Połączy Gdańsk, Warszawę, Kraków, biegnąc do Rabki-Zdroju. Docelowo ma mieć 706 km, z czego zdecydowano większość odcinków jest gotowa (niespełna 500 km) albo znajduje się na etapie prac budowlanych lub zaawansowanych projektowych. GDDKiA planuje, że do 2026 r. do pełnego domknięcia S7 będzie brakować właśnie tylko niewielkiego w skali całej S7 fragmentu Kraków–Myślenice.
Obecnie Kraków z Myślenicami jest już połączony dwupasową częścią zakopianki (DK7), jednak charakter terenu i jego zabudowy uniemożliwiają przebudowę jej do parametrów ekspresowych. Plan jest taki, że na starej zakopiance zostanie ruch lokalny, a na nową przeniesie się tranzytowy w stronę Zakopanego czy granicy ze Słowacją.
Co to jest zakopianka?
Zakopianka to popularna wśród kierowców nazwa trasy z Krakowa do Zakopanego o długości 102 km. Z Krakowa do Rabki-Zdroju przebiega ona drogą krajową nr 7, a dalej DK47. Nazwą zakopianka kierowcy określają także nowe odcinki dróg z Krakowa w stronę Zakopanego (S7, DK47).
Zakopianka – co to jest STEŚ?
Wspomniane przez GDDKiA studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe zawiera m.in. warianty drogi, podstawowe obliczenia, dokumentacje obiektów inżynieryjnych, analizy efektywności ekonomicznej czy prognozy ruchu. STEŚ umożliwia uzyskanie decyzji środowiskowej i otrzymanie zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRID), będzie więc dokumentacją kluczową dla budowy nowej zakopianki. Nie należy spodziewać się jednak, że wnioskiem zawartym w tej dokumentacji będzie brak potrzeby drogi S7 Kraków–Myślenice, ponieważ, choć trudno ustalić korytarz, to konieczność budowy tej drogi mało kto podważa.
Zobacz także. Zakopianka: koniec robót w tunelu. Co z otwarciem?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.