Rozpoczęło się już projektowanie obiektu – od prac geodezyjnych i opracowania map terenowych. Nowa kładka w Głogoczowie ma mieć dwa przęsła i podporę w pasie dzielącym dwie jezdnie zakopianki. Zostanie wyposażona w windy, oświetlenia i całodobowy monitoring. Po oddaniu jej do użytku, dotychczasowe przejście przez zakopiankę zostanie zlikwidowane, a przystanek w stronę Myślenic przesunięty na południe.


Prace projektowe wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację potrwać mają do końca października 2023 r. Zakończenie budowy kładki przewidziano na III kwartał 2024 r.

Kładki nad zakopianką

Będzie to już trzecia kładka nad zakopianką w Głogoczowie. Dwie wcześniej zbudowane znajdują się 1,5 km i 2,5 km w kierunku gór od tej planowanej.

Zakopianką na odcinku Kraków–Mogilany średnio każdej doby przejeżdża prawie 57,5 tys. pojazdów, a od Mogilan do Głogoczowa ponad 52 tys. Przejście przez dwie jezdnie jest szczególnie niebezpieczne w trakcie porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych. 

W ostatnich latach nad DK7 między Krakowem a Myślenicami do użytku oddano sześć kładek. Poza dwoma w Głogoczowie, także dwie zbudowano w Jaworniku, a po jednej w Gaju i Mogilanach.

Zobacz także. Zakopianka. Próby obciążeniowe estakad przed tunelem