Partnerzy portalu

Via Baltica. Otwarto odcinek drogi S61 [MAPA]

Opublikowano: 22-12-2022 Źródło: GDDKiA

W czwartek (22 grudnia 2022 r.) oddano do użytku odcinek Suwałki–Budzisko drogi ekspresowej S61.


Via Baltica. Otwarcie odcinka drogi ekspresowej S61. Fot. GDDKiA Via Baltica. Otwarcie odcinka drogi ekspresowej S61. Fot. GDDKiA
  • Odcinek S61 Suwałki–Budzisko miał dwóch generalnych wykonawców
  • Powstały dwa węzły drogowe
  • Zmieniono bieg dwóch rzek
  • Droga ekspresowa S61 to element trasy Via Baltica

Droga S61 Suwałki–Budzisko ma 24,1 km długości, a także dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z nawierzchnią z betonu cementowego. Powstały dwa węzły: Suwałki Północ i Suwałki Szypliszki oraz cztery miejsca obsługi podróżnych (miejscowości Żubryn i Budzisko).

Węzeł Suwałki Północ łączy S61 z drogą krajową nr 8 (ul. Pułaskiego, wyjazd z Suwałk w kierunku Budziska). Węzeł Szypliszki stanowi połączenie S61 z trasą wojewódzką 651 (Gołdap–Żytkiejmy–Sejny).

Fot. Budimex Fot. Budimex

Poza tym powstały m.in. 34 obiekty inżynieryjne (most, 24 wiadukty i dziewięć przejść dla zwierząt), drogi serwisowe, przeprowadzono montaż urządzeń ochrony środowiska.

Fot. Budimex Fot. Budimex

Via Baltica. Droga ekspresowa S61 Suwałki–Budzisk – MAPA

Via Baltica. S61 Suwałki–Budzisko z kłopotami

Odcinek S61 Suwałki–Budzisko miał dwóch generalnych wykonawców. Pierwszym była firma Impresa Pizzarotti (wartą 605,5 mln zł umowę podpisano w czerwcu 2017 r.), która po uzyskaniu w maju 2019 r. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) nie przystąpiła jednak do prowadzenia robót. GDDKiA rozwiązała tamten kontrakt, tłumacząc, że stało się tak ze względu na brak mobilizacji i faktycznych przygotowań wykonawcy do rozpoczęcia robót (m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty, a przedłożony projekt czasowej organizacji ruchu nie miał wszystkich wymaganych prawem opinii, w tym m.in. policji).

Dyrekcja, rozwiązując umowę w czerwcu 2019 r. szacowała, że minęło już około 70% czasu na realizację całego kontraktu (projekt i budowa; na koniec maja 2019 r. zaawansowanie finansowe wyniosło 2,42%).

W styczniu 2020 r. parafowano kontrakt (1 mld zł) z nowym wykonawcą. Została nim firma Budimex.

Via Baltica. Wyzwaniem były warunki atmosferyczne na Podlasiu

Jak przy okazji otwarcia trasy powiedział Cezary Łysenko, członek zarządu Budimeksu, w szczytowych momentach na budowie drogi S61 pracowało 600 osób oraz prawie 300 jednostek sprzętu.

Fot. Budimex Fot. Budimex

Przerobiliśmy w sumie 1,3 mln ton gruntów, czyli równowartość ciężaru czterech wieżowców Empire State Building w Nowym Jorku. Budowa była wymagająca, dokonaliśmy zmiany przebiegu koryta dwóch rzek. Aby odpowiednio odwodnić teren, zbudowaliśmy 63 rowy melioracyjne. Wyzwaniem były trudne warunki atmosferyczne w tej części Polski. Aby zabezpieczyć teren, zbudowaliśmy wzmocnienia kolumnami o łącznej długości ponad 200 km – wyjaśnił Cezary Łysenko.

Via Baltica w Polsce

Droga ekspresowa S61 to element trasy Via Baltica, czyli międzynarodowej drogi mającej połączyć kraje bałtyckie: od Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment arterii łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku). W naszym kraju szlak Via Baltica osiągnie 320 km długości.

Zobacz także: Via Baltica. Dwa lata budowy odcinka drogi S61

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!