Partnerzy portalu

S74 – niebawem budowa obwodnicy Opatowa i łącznika północnego

Opublikowano: 31-01-2023 Źródło: GDDKiA

Można budować obwodnicę Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i krajowej nr 9 oraz łącznik północny w ciągu DK74 w woj. świętokrzyskim. Zadanie uzyskało decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).


Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Opatowa. Fot. GDDKiA Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Opatowa. Fot. GDDKiA
  • Obwodnica Opatowa i łącznik rozładują korki w centrum miasta
  • Trasa będzie połączeniem drogi ekspresowej z krajową
  • Zadanie warte 461,2 mln zł zakończy się w I połowie 2025 r.

Dwie zatłoczone drogi krajowe w centrum Opatowa

Obwodnica Opatowa w ciągu DK9 i S74 oraz łącznik północny do obwodnicy w ciągu DK74 to zadania realizowane od 2021 r. w formule „projektuj i buduj”. Dzięki ZRID mogą rozpocząć się prace budowlane. Ich zakończenie zaplanowano na I połowę 2025 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przez Opatów przebiegają zatłoczone drogi krajowe DK9 od Radomia, przez Ostrowiec Świętokrzyski do Rzeszowa i DK74 od Sulejowa, przez Kielce do Kraśnika. W centrum miasta są poprowadzone jednym śladem wąska ulicą. W godzinach szczytu tworzą się tam korki – każdej doby przejeżdża tędy kilkanaście tysięcy pojazdów, a jedna trzecia z nich to transport ciężki. Inwestycja ma wyprowadzić ruch tranzytowy i skrócić czas podróży. Dodatkowo w części będzie drogą ekspresową S74, która docelowo połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.


Obwodnica przebiegnie nowym śladem

Cała trasa będzie się składać z odcinka drogi ekspresowej o długości 6,7 km oraz liczącego 5,1 km fragmentu DK9 klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Przebieg zaplanowano nowym śladem po południowo-zachodniej stronie Opatowa przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej DK74 z nowym przebiegiem DK9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej DK9 planowane są bezkolizyjne ronda – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Mapka inwestycji. Źródło: GDDKiA Mapka inwestycji. Źródło: GDDKiA

Sześć wiaduktów, cztery estakady, dwa mosty

Na trasie znajdą się cztery estakady i dwa mosty (jednocześnie przejścia dla zwierząt), sześć wiaduktów, kładka dla pieszych oraz przepusty ekologiczne. Pojawią się drogi dojazdowe, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany akustyczne) i bezpieczeństwa ruchu. Powstaną też dwa węzły. Jeden na skrzyżowaniu istniejącej DK9 w pobliżu Adamowa z jej przyszłym przebiegiem i łącznikiem północnym do DK74. Drugi będzie w Marcinkowicach na skrzyżowaniu planowanej S74 z projektowaną DK9 – zapewni komunikację z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa. Te prace pochłoną 403,7 mln zł.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Łącznik pozwoli ominąć miasto

Obwodnicę uzupełni jednojezdniowy łącznik w ciągu DK74 o długości 3 km poprowadzony na północ od Opatowa. Będzie to droga klasy GP. Przewidziano trzy obiekty inżynieryjne na trzech skrzyżowaniach z drogami powiatowymi, drogi dojazdowe i dwa ronda. Po wybudowaniu szosy auta na trasach Kielce–Lublin i Radom–Ostrowiec Świętokrzyski–Annopol–Kraśnik będą mogły ominąć miasto. Wartość tego zadania wynosi 57,5 mln zł.

Wykonawcą generalnym jest Mostostal Warszawa. Łączny koszt robót to 461,2 mln zł.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S7 zbliży się do północnej Warszawy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.