Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S12. 93 km już są. A kiedy budowa kolejnych?

Opublikowano: 17-02-2023 Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S12 będzie mieć ponad 300 km, łącząc autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim z Dorohuskiem na granicy z Ukrainą. Pobiegnie przez trzy województwa: łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Korzystamy już z 93 km trasy S12. A kiedy wjedziemy na kolejne kilometry?


Droga ekspresowa S12. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S12. Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że obecnie 13,6 km drogi ekspresowej S12 jest w realizacji, a 55,1 km znajduje się na etapie przetargu. Poza tym trwają przygotowania obejmujące następnych 175 km. W tym roku GDDKiA chce rozpocząć poszukiwania wykonawców 30 km od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do węzła Wieniawa (woj. mazowieckie). Te odcinki drogi ekspresowej S12 będą powstawać w formule „projektuj i buduj”.

Mapa drogi ekspresowej S12. Źródło: GDDKiA Mapa drogi ekspresowej S12. Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S12 w woj. łódzkim

Na etapie przygotowania jest 61,2 km od Piotrkowa Trybunalskiego (A1) do granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego. Trwa procedura środowiskowa, a wniosek o decyzję w tym zakresie ma być złożony w połowie 2024 r. GDDKiA zakłada, że decyzja środowiskowa stanie się prawomocna na początku 2025 r., wtedy też będą mogły rozpocząć się kolejne działania.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S12 w woj. mazowieckim

Przygotowywane są studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla drogi ekspresowej S12 od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław w woj. lubelskim.

Poza tym w styczniu tego roku ostateczna stała się decyzja środowiskowa dla odcinka na zachód od Radomia. To 41,3 km drogi ekspresowej S12, która pobiegnie przez teren gmin Gielniów, Przysucha (gm. wiejska), miasto Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Powstaną węzły Gielniów, Przysucha i Wieniawa.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na ten rok GDDKiA zakłada ogłoszenie przetargów dotyczących budowy 29,5 km drogi S12 od granicy woj. łódzkiego/mazowieckiego do planowanego węzła Wieniawa (z węzłem).

W przypadku odcinka na wschód od Radomia toczy się procedura środowiskowa. Analizowany jest wariant o długości 67 km, który przebiega przez teren gmin Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Przewidziano siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice).

Droga ekspresowa S12 w woj. lubelskim

Obecnie funkcjonuje 6 km jedniojezdniowego odcinka tuż za granicą woj. mazowieckiego i lubelskiego, do którego w ramach trasy między Radomiem i Puławami dobudowana będzie druga jezdnia. Od okolic węzła Puławy Zachód do Piaski Wschód kierowcy korzystają już z 87 km drogi S12.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Poza tym ekspresówka będzie wydłużona o 75 km do przejścia granicznego w Dorohusku. Obwodnica Chełma (13,6 km) jest na etapie uzyskiwania zgody na realizację inwestycji drogowej, a w przypadku odcinków Piaski–Dorohucza, Dorohucza–Chełm, Chełm–Dorohusk toczą się postępowania przetargowe na realizację.

Wizualizacje odcinków drogi ekspresowej S12 Piaski–Dorohusk

Po wykonaniu badań geologicznych z pierwotnych planów wyłączono 5,7 km, co wiąże się ze zmianą przebiegu trasy między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe. Trwa przetarg na dokumentację projektową.

Przeczytaj także: 60 km drogi ekspresowej S12. Kluczowa decyzja

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!