• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Drogi ekspresowe – najdłuższe obecnie trasy w Polsce

Opublikowano: 07-10-2024 Źródło: inzynieria.com

31 lipca 2024 r. otwarto odcinek Bolków–Kamienna Góra Północ trasy S3, dwa tygodnie później, 13 sierpnia, fragment S16 Borki Wielkie–Mrągowo, a kilka dni temu, na zasadzie tymczasowości, część S61 stanowiącą obwodnicę Łomży. Obecnie korzystamy w Polsce z około 3,3 tys. km dróg ekspresowych.


Najdłuższe drogi ekspresowe w Polsce 2023. Fot. GDDKiA Najdłuższe drogi ekspresowe w Polsce 2023. Fot. GDDKiA

A jak długie są obecnie poszczególne drogi ekspresowe w Polsce? Zobacz ranking najdłuższe drogi ekspresowe w Polsce 2024. Wartości podane przy hasłach „oddane do użytku” pierwotnie pozyskaliśmy od GDDKiA. Dotyczyły kilometrów, które miały pozwolenie na użytkowanie zgodnie ze stanem na koniec 2022 r., przy czym ranking jest na bieżąco aktualizowany, jeśli jakiś odcinek zostanie oddany do użytku. Warto też pamiętać, że niektóre odcinki posiadają wspólne przebiegi w ramach dwóch różnych tras.

Najdłuższe drogi ekspresowe w Polsce – ranking 2024

  1. Droga ekspresowa S7 – oddane do użytku: 597 km; docelowa długość: 706 km

Droga ekspresowa S7. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S7. Źródło: GDDKiA

Najdłuższa droga ekspresowa w Polsce. Łączy Gdańsk, Warszawę, Kraków, biegnąc do Rabki-Zdroju. GDDKiA zakłada, że w 2026 r. do jej pełnego domknięcia zabraknie tylko około 20-kilometrowego odcinka Kraków–Myślenice (obecnie duże emocje budzi ustalenie korytarza dla tego odcinka).

Budowa drogi S7 toczy się w kilku miejscach od Warszawy do Krakowa. Szerokim echem odbiło się oddanie do użytku w listopadzie 2022 r. tunelu w ciągu odcinka nazywanego zakopianką. Sporym zainteresowaniem cieszy się także budowa fragmentu Kraków–Myślenice, choć ta inwestycja jest dopiero na początkowym etapie przygotowań. W marcu 2024 r. podpisano umowę na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), w którym znajdzie się analiza możliwości poprowadzenia S7 z uwzględnieniem kwestii technicznych, kosztów oraz oddziaływania na środowisko. Zaproponowane będą już nie korytarze (rozpatrywanych jest sześć), a dokładniejsze warianty przebiegów. Każdy wariant projektant osadzi w pasie terenu o szerokości od 80 do 150 m. Na koniec pozyskana ma zostać tzw. decyzja środowiskowa. GDDKiA planuje, że stanie się to za mniej więcej sześć lat.

26 sierpnia 2024 r. otwarty został odcinek Miechów–Szczepanowice w Małopolsce. To fragment krótki, liczący zaledwie 5,3 km, natomiast bardzo ważny, gdyż łączy dwie inne części S7 oddane do użytku i jednocześnie jest częścią szlaku Kraków–Warszawa.  Zobaczcie zdjęcia nowej trasy.

  1. Droga ekspresowa S8 – oddane do użytku: 530,7 km; docelowa długość: 642,3 km

Droga ekspresowa S8. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S8. Źródło: GDDKiA

Łączy Kłodzko (woj. dolnośląskie) z centralną Polską i Białymstokiem (woj. podlaskie). Komunikuje aglomeracje wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Odcinek Warszawa–Ostrów Mazowiecka stanowi część międzynarodowego szlaku Via Baltica.

378,4 mln zł będzie kosztować budowa 14 km drogi ekspresowej S8 Ząbkowice Śląskie–Bardo w woj. dolnośląskim. 14 czerwca 2024 r. podpisano umowę z wykonawcą. Odcinek zostanie poprowadzony nowym śladem. W planie są dwa węzły (Ząbkowice Śląskie Wschód – na połączeniu z DW385 oraz Bardo – z obecną DK8), a także pięć mostów, 10 wiaduktów. To element podzielonej na sześć odcinków budowy drogi ekspresowej S8 Wrocław–Kłodzko o długości 87 km. Cały szlak ma być gotowy do 2033 r.

  1. Droga ekspresowa S3 – oddane do użytku: 420,6 km; docelowa długość: 470,6 km

Droga ekspresowa S3. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S3. Źródło: GDDKiA

Łączy Zachodnie Pomorze (Świnoujście) z granicą z Czechami na Dolnym Śląsku (w Lubawce). Przebiega w układzie południkowym przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin i Legnicę. Jest elementem europejskiej trasy E65 o sumarycznej długości około 3950 km, która komunikuje szwedzkie Malmö z greckim Chania na Krecie.

Obecnie budowane są m.in. 33 km od Świnoujścia do Troszyna (w podwodnym tunelu w Świnoujściu znajdzie się droga klas GP, a nie ekspresowa; to inna inwestycja). 31 lipca 2024 r. otwarto długi na 16,1 km odcinek Bolków–Kamienna Góra, poprowadzony dwoma tunelami (2,3 km oraz 0,3 km). Wcześniej zakończono budowę sąsiedniego fragmentu, do granicy z Cechami w Lubawce (15,3 km).

S3 w rejonie Szczecina ma wspólny przebieg z autostradą A6 (między węzłami Rzęśnica i Klucz; 18,3 km).

  1. Droga ekspresowa S5 – oddane do użytku: 355,8 km; docelowa długość: 437,1 km

Droga ekspresowa S5. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S5. Źródło: GDDKiA

Trasa o przebiegu południkowym, łączy Olsztyn, autostradę A1 (węzeł Nowe Marzy), Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. Stanowi m.in. wschodnią obwodnicę Poznania, a także północno-zachodnią Bydgoszczy. Pod koniec 2022 r. otwarto 5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 Ornowo–Wirwajdy. Powstały węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty i dwa przejścia dla dużych zwierząt.

  1. Droga ekspresowa S6 – oddane do użytku: 229,5 km; docelowa długość: 364 km

Droga ekspresowa S6. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S6. Źródło: GDDKiA

Komunikuje Szczecin przez Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk z Trójmiastem. Jej trasę wyznaczono równolegle do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Największym zainteresowaniem cieszy się odcinek, który stanowić ma zachodnią obwodnicę Szczecina, a pobiegnie m.in. 5-kilometrowym tunelem (opracowywane są projekty budowlane). W połowie czerwca 2024 r. otwarto S6 na odcinku stanowiącym obwodnicę Koszalina i Sianowa – 4,6 km długości, z czego 0,8 km poprowadzono estakadą m.in. nad linią kolejową.  Pierwotnie część S6 miała biec nad torowiskiem, natomiast z uwagi na skomplikowane warunki (drugi poziom wód gruntowych pod ciśnieniem, wypływy artezyjskie) zmieniono projekt i zdecydowano się na budowę właśnie estakady. Najpierw, w czerwcu, oddano jedną nitkę tej przeprawy, a od 16 lipca otwarta jest także druga.

Obecnie trwają prace m.in. w ramach odcinka Żukowo–Gdańsk Południe o długości 16 km.

  1. Droga ekspresowa S61 – oddane do użytku: 218,4 km; docelowa długość: 218,4 km

Droga ekspresowa S61. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S61. Źródło: GDDKiA

Powstaje od Ostrowi Mazowieckiej (woj. mazowieckie) do podlaskiego Budziska (granica z Litwą). Jest elementem międzynarodowej trasy Via Baltica, biegnącego od naszego państwa przez Litwę i Łotwę do Estonii.

Pod koniec 2022 r. oddano do użytku odcinek Suwałki–Budzisko: ma 24,1 km długości, dwa węzły (Suwałki Północ i Suwałki Szypliszki) oraz cztery miejsca obsługi podróżnych (miejscowości Żubryn i Budzisko). W październiku 2023 r. oddano do ruchu odcinek od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa (19,5 km). Obecnie np. trwa budowa odcinka Łomża Zachód–Kolno (12,9 km), który niedawno udostępniony został na zasadzie tymczasowości: ze względu na dwukierunkowy ruch na jednej jezdni obowiązują ograniczenie prędkości do 80 km/godz. i zakaz wyprzedzania (fragment uwzględniliśmy w rankingu)

  1. Droga ekspresowa S19 – oddane do użytku: 177,3 km; docelowa długość: 570 km

Droga ekspresowa S19. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S19. Źródło: GDDKiA

Łączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który skomunikuje Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Największe zainteresowanie budzi budowa S19 na Podkarpaciu. Fragment Rzeszów Południe–Babica będzie mieć 10,3 km, z czego 2,2 km poprowadzone zostanie w tunelu (w lipcu 2024 r. rozpoczęto drążenie). GDDKiA przygotowuje się także do budowy odcinka Lutcza–Domaradz (6,4 km, największym wyzwaniem ma być długi na niemal 1 km tunel pod górą o nazwie Hyb; w maju 2024 r. podpisano umowę z wykonawcą). 

W planie jest także fragment Jawornik–Lutcza, który będzie mieć 5,2 km, a poprowadzony zostanie długim na 3 km tunelem pod Kamieńcem (trwa przetarg).

  1. Droga ekspresowa S11 – oddane do użytku: 166,9 km; docelowa długość: 550 km

Droga ekspresowa S11. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S11. Źródło: GDDKiA

Komunikuje Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie) z Tarnowskimi Górami (woj. śląskie), przecinając pięć województw: także wielkopolskie, łódzkie i opolskie.

26 września 2023 r. otwarta została droga ekspresowa S11 na odcinku Koszalin–Bobolice. Trasę budowano w podziale na trzy fragmenty o łącznej długości prawie 48 km: Koszalin–Zegrze Pomorskie (16,8 km; 15 obiektów inżynieryjnych), Zegrze Pomorskie–Kłanino (19,3 km; 23 obiekty inżynieryjne) oraz Kłanino–Bobolice (11,6 km; 13 obiektów inżynieryjnych). Oddanie tego odcinka oznaczało, że sieć dróg szybkiego ruchu przekroczyła w Polsce 5 tys. km.

W lipcu 2024 r. podpisano umowę na budowę odcinka Oborniki–Poznań o długości 22 km. Najpierw wykonawca przygotuje projekt. Na roboty budowlane przeznaczono 22 miesiące (bez trzymiesięcznych okresów zimowych). Powinny rozpocząć się pod koniec 2025 r. i zakończyć w II kwartale 2028 r.

  1. Droga ekspresowa S17 – oddane do użytku: 118,2 km; docelowa długość: 310,9 km

Droga ekspresowa S17. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S17. Źródło: GDDKiA

Komunikuje Warszawę z lubelską miejscowością Hrebenne (granica z Ukrainą). Powstanie m.in. wschodnia obwodnica Warszawy. Połączy się z trasą S19. W lipcu 2024 r. wybrano wykonawcę odcinka od węzła Krasnystaw Północ do węzła Izbica (18,8 km). Fragment zacznie się w Zakręciu przed Krasnymstawem i początkowo przebiegnie w śladzie istniejącej DK17. Dalej przekroczy rzekę Żółkiewkę i od zachodu ominie m.in. Latyczów, Dworzyska, Tarnogórę i Izbicę. Przejdzie nad linią kolejową nr 69 Rejowiec–Hrebenne i zakończy na skrzyżowaniu z DK17 w okolicach Krasnego.

  1. Droga ekspresowa S1 – oddane do użytku: 99,2 km; docelowa długość: 135 km

Droga ekspresowa S1. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S1. Źródło: GDDKiA

Przebiega przez województwa śląskie i małopolskie, łącząc Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu. 2 lipca 2024 r. otwarto odcinek Podwarpie–Dąbrowa Górnicza, przy czym trwają jeszcze prace na węźle Pogoria związane z budową wiaduktu (dodatkowe zadanie ma być wykonane do końca roku). Fragment Podwarpie–Dąbrowa Górnicza ma 6,6 km długości, biegnąc w śladzie dawnej DK1. Wybudowano węzeł Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, dwa mosty, cztery wiadukty, dwie kładki dla pieszych oraz siedem przejść dolnych dla zwierząt.

Obecnie powstaje m.in. odcinek Przybędza–Milówka o długości 8,5 km, z czego 1,8 km stanowić będą dwa tunele.

  1. Droga ekspresowa S12 – oddane do użytku: 93,3 km; docelowa długość: 315 km

Droga ekspresowa S12. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S12. Źródło: GDDKiA

Komunikuje autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim (woj. łódzkie) z Dorohuskiem (woj. lubelskie) na granicy z Ukrainą. W lipcu 2024 r. podpisano umowę na budowę odcinka Przysucha–Wieniawa. Fragment będzie mieć 14,7 km, biegnąc przez gminy Przysucha i Wieniawa (pow. przysuski) oraz Wolanów (pow. radomski). Zaplanowano dwa węzły (Przysucha na przecięciu z DW727 i Wieniawa u zbiegu z DK12), dwa miejsca obsługi podróżnych (Wieniawa Północ i Wieniawa Południe) oraz obwód utrzymania drogi. Całość prac potrwać ma 43 miesiące.

  1. Droga ekspresowa S10 – oddane do użytku: 71,3 km; docelowa długość: 460 km

Droga ekspresowa S10. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S10. Fot. GDDKiA

Łączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na obwodnicy aglomeracji warszawskiej. Szlak między Szczecinem a Piłą (108 km) jest złożony z ośmiu odcinków. W lipcu 2024 r. podpisano umowy na realizację dwóch kolejnych: Stargard–Suchań (13,8 km) i Recz–Cybowo (15,7 km). Dzięki temu w realizacji jest już sześć fragmentów tej trasy.

W kwietniu br. złożono wniosek o wydanie ZRID dla odcinka S10 Toruń Zachód–Toruń Południe (11,8 km). To czwarty i ostatni fragment S10 między Bydgoszczą i Toruniem, pozostałe są w realizacji. Zaplanowano dwa węzły Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice i 11 obiektów inżynieryjnych.

  1. Droga ekspresowa S22 – oddane do użytku: 52,1 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S22. Fot. GDDKiA/Karol Głębocki Droga ekspresowa S22. Fot. GDDKiA/Karol Głębocki

Biegnie z Elbląga (węzeł Elbląg Wschód; S7) do przejścia granicznego Grzechotki-Mamonowo (granica z Rosją – obwód kaliningradzki). Leży w całości na obszarze woj.warmińsko-mazurskiego. Jest trasą ekspresową z jedną jezdnią, przy czym zachowano rezerwę terenową na wypadek rozbudowy drogi.

  1. Droga ekspresowa S14 – oddane do użytku: 41,2 km; docelowa długość: 42,2 km

Droga ekspresowa S14. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S14. Źródło: GDDKiA

Biegnie przez woj. łódzkie, łącząc autostradę A2 z drogą ekspresową S8. Stanowi obwodnicę Łodzi. Wiosną 2022 r. otwarto fragment od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki, a w na początku lipca 2023 r. zakończyła się budowa odcinka od węzła Aleksandrów Łódzki do Słowika. Wtedy też Łódź stała się pierwszym polskim miastem otoczonym tzw. ringiem. W planie jest jeszcze rozbudowa węzła Emilia, który zapewni bezpośrednie powiązanie S14 oraz autostrady A2. Zaplanowano budowę liczącego prawie 1 km odcinka S14 i bezpośrednich łącznic do A2. To rozwiązanie ma przenieść ruch samochodowy na osi północ-południe na wysokości Łodzi i w ten sposób usprawnić połączenie autostrady A2 z drogą ekspresową S8.

  1. Droga ekspresowa S52 – oddane do użytku: 37,3 km; docelowa długość: 142,9 km

Droga ekspresowa S52. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S52. Źródło: GDDKiA

Została wyznaczona przez woj. śląskie i małopolskie. Od granicy w Cieszynie do Bielska-Białej przebiega w śladzie trasy europejskiej E75 i E462. Następnie jako Beskidzka Droga Integracyjna pobiegnie od węzła Suchy Potok do zakopianki (DK7) w Głogoczowie i dalej poprzez północną obwodnicę Krakowa (obecnie w budowie) do trasy S7. Fragment Suchy Potok–Głogoczów będzie mieć 61 km i dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Przewiduje się 13 węzłów. Wszystko powinno być gotowe w 2031 r.

Kończy się budowa S52 północnej obwodnicy Krakowa. Trasa połączy podkrakowską Modlnicę z dzielnicą Mistrzejowice, a dalej z odcinkiem S7 Widoma–Kraków. Ma 12,5 km długości. Największe z obiektów inżynieryjnych to tunele TS-04 (653 m) i TS-14 (496 m) oraz most MD-12 (570 m).

  1. Droga ekspresowa S2 – oddane do użytku: 34,7 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S2. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S2. Źródło: GDDKiA

Inaczej nazywana jest Południową Obwodnicą Warszawy. Łączy węzły autostrady A2 – Konotopa (na zachód od Warszawy) i Lubelska (na wschód od Warszawy). Pod koniec 2021 r. oddano do użytku część trasy z mostem przez Wisłę oraz estakadami nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. W 2022 r. kierowcy zaczęli korzystać z 4,5 km, z czego 2,3 km stanowi dwunawowy tunel pod Ursynowem (do jego budowy wykorzystano metodę podstropową; przebiega m.in. pod I linią metra).

  1. Droga ekspresowa S16 – oddane do użytku: 30 km; docelowa długość: 230 km

Droga ekspresowa S16. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S16. Źródło: GDDKiA

Nazywana kręgosłupem Mazur, prowadzi od Olsztyna, przez Barczewo, Biskupiec, Mrągowo, Orzysz, Ełk, Knyszyn, kończąc się w Borkach Wielkich. 13 sierpnia 2024 r. otwarto odcinek Borki Wielkie–Mrągowo. Zadanie polegało na rozbudowie DK16 do standardów ekspresowych na długości 13 km (plus budowa 3 km trasy klasy GP). Fragment biegnie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a potem omija Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Część ekspresowa ma przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Zbudowano dwa mosty i 16 wiaduktów, a także węzły Sorkwity i Bagienice.

Wcześniej, w czerwcu 2024 r., podpisano kontrakt na rozbudowę DK16 Barczewo–Biskupiec. Trasa o długości 18,2 km stanie się odcinkiem drogi ekspresowej S16. Zaplanowano węzły w Kromerowie oraz Biskupcu, powstaną obwód utrzymania w rejonie drugiego węzła, a także para miejsc obsługi podróżnych. Zadanie potrwa 39 miesięcy (bez przerw zimowych podczas robót budowlanych).

  1. Droga ekspresowa S51 – oddane do użytku: 21,3 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S51. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S51. Fot. GDDKiA

Łączy Olsztyn z drogą ekspresową S7 na węźle Olsztynek-Zachód. W całości przebiega przez woj. warmińsko-mazurskie.

  1. Droga ekspresowa S74 – oddane do użytku: 6,5 km; docelowa długość: 206,8 km

Droga ekspresowa S74. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S74. Źródło: GDDKiA

Łączy drogi S12 (Sulejów, woj. łódzkie) i S19 (Zarzecze, woj. podkarpackie). W styczniu 2023 r. podpisano kontrakt na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka Kielce Zachód–Kielce z dwoma tunelami. W marcu 2024 r. parafowano umowę na budowę odcinka Cedzyna–Łagów o długości 30 km. Droga ekspresowa S74 Cedzyna–Łagów pobiegnie głównie po nowym śladzie. Zbudowane zostaną m.in. cztery węzły (Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów), 16 wiaduktów i 13 mostów. Wszystkie prace mają potrwać 39 miesięcy, bez wliczania okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Nowa trasa otwarta powinna zostać w I kwartale 2028 r. To najdłuższy fragment S74 w woj. świętokrzyskim. Wartość kontraltu to około 1,1 mld zł.

  1. Droga ekspresowa 86 – oddane do użytku: 5,9 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S86. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S86. Fot. GDDKiA

Zbudowana w latach 1978−1986, łączy Katowice (węzeł al. W. Roździeńskiego, ul. Murckowskiej i ul. Bagiennej) i Sosnowiec (węzeł Pogoń). W październiku 2015 r. wpisana na listę ekspresówek. Jest trasą o wysokim natężeniu ruchu i dużym stopniu wypadkowości, często zakorkowaną. Nie posiada połączenia z resztą sieci autostrad i dróg ekspresowych. W ostatnich dniach rozpoczęła się budowa dwóch wiaduktów nad S86 w Katowicach. Pochłonie prawie 25 mln zł. Nowe obiekty, o długości niemal 85 m i szerokości ponad 14 m, zastąpią dotychczasowe, które wybudowano w latach 80. XX w.

  1. Droga ekspresowa S79 – oddane do użytku: 4,8 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S79. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S79. Fot. GDDKiA

Stanowi łącznik między ul. Marynarską a południową obwodnicą Warszawy, tworząc połączenie pomiędzy Lotniskiem Chopina a obwodnicą ekspresową.

♦♦♦

Od początku 2023 r. obowiązuje Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Najważniejszym źródłem finansowania budowy dróg ekspresowych w Polsce jest Krajowy Fundusz Drogowy, do którego trafiają środki m.in. z Unii Europejskiej. Łączna wartość aktualnego Programu Budowy Dróg Krajowych wynosi 294,4 mld zł, z czego największa część przeznaczona zostanie właśnie na drogi ekspresowe.

Przeczytaj także: Program Budowy Dróg Krajowych. Pełna lista nowych zadań

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!