Partnerzy portalu

Obwodnica Krakowa w ciągu DK94 stanie się drogą ekspresową S52

Opublikowano: 13-04-2023 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umową na opracowanie dokumentacji rozbudowy obwodnicy Krakowa między węzłami Modlnica i Modlniczka w ciągu DK94. Zostaną określone warunki poszerzenia 2,5 km odcinka dwujezdniowej drogi krajowej do trzech pasów i dostosowania jej do parametrów drogi ekspresowej.


Droga krajowa nr 94 – część obwodnicy Krakowa. Fot. GDDKiA Droga krajowa nr 94 – część obwodnicy Krakowa. Fot. GDDKiA

Wykonawca przygotuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dotyczące rozbudowy obwodnicy Krakowa na odcinku DK94 łączącym autostradę A4 z trasą Kraków–Olkusz. Po uzyskaniu tzw. decyzji środowiskowych przeprowadzi badania geologiczne podłoża gruntowego. Prace zaplanowano na trzy lata.

Dwujezdniowy fragment DK94 liczący 2,5 km ma zostać poszerzony o trzeci pas ruchu. W STEŚ-R powstanie jego projekt, zostaną też przedstawione warianty przebudowy, które pozwolą przekształcić trasę w drogę ekspresową. Ta stanie się częścią S52 – Północnej Obwodnicy Krakowa.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Wykonawca pokaże możliwości techniczne przebudowy drogi krajowej do standardów ekspresowej i przebudowy węzła Modlniczka. Dokona analizy kosztów inwestycji i oceni oddziaływanie planowanej trasy na środowisko.

Planowany do rozbudowy odcinek DK94 jest bardzo obciążony ruchem. Badania w latach 2020-2021 pokazały, że w ciągu doby przejeżdżają tędy 24 tys. pojazdów. Po oddaniu do użytku drogi ekspresowej S52, czyli części obwodnicy Krakowa, dojdzie do jego zwiększenia. Trzeci pas umożliwi płynną jazdę kierowcom.

Kontrakt o wartości 3,75 mln zł podpisano z firmą IVIA.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S11 – oferty na ostatni odcinek na Pomorzu Zachodnim

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.