Partnerzy portalu

Łódzkie – przedłużenie drogi ekspresowej S8. Będzie projekt

Opublikowano: 14-04-2023 Źródło: GDDKiA

Pięć firm złożyło oferty na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla łącznika drogi ekspresowej S8 do węzła Łódź Południe (A1/S8) do węzła Kozenin (S12/S74). Wszystkie mieszczą się w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).


Powstanie projekt przedłużenia drogi ekspresowej S8 o 60 km. Fot. GDDKiA Powstanie projekt przedłużenia drogi ekspresowej S8 o 60 km. Fot. GDDKiA

Oferty na dokumentację projektową:

  • Transprojekt Gdański – 32,24 mln zł
  • Europrojekt Gdańsk – 38,69 mln zł
  • Multiconsult Polska – 39,87 mln zł
  • IVIA – 46,53 mln zł
  • Mosty Katowice – 48,16 mln zł

Zadanie polega na przygotowaniu STEŚ-R z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy odcinka drogi ekspresowej S8 między węzłami Łódź Południe i Kozenin. GDDKiA zakłada podpisanie umowy w III kwartale 2023 r. i złożenie wniosku o DŚU w 2025 r.

Mapa drogi ekspresowej S8 miedzy węzłami Łódź Południe i Kozenin. Źródło: GDDKiA Mapa drogi ekspresowej S8 miedzy węzłami Łódź Południe i Kozenin. Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S8 o długości 60 km będzie dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w obie strony. Znajdą się na niej węzły, obiekty inżynieryjne, system zarządzania ruchem, instalacje ochrony środowiska i bezpieczeństwa drogowego.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W przyszłości trasa połączy Tomaszów Mazowiecki i sąsiednie miejscowości z Łodzią. Skróci też czas przejazdu między Warszawą i Wrocławiem i skomunikuje województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przede wszystkim planowana droga ekspresowa wpłynie na połączenie Dolnego Śląska ze stolicą. Aktualnie większość kierowców jadąc z Wrocławia do stolicy, po dotarciu do węzła Łódź Południe wybiera autostradę A1, a później zatłoczoną A2. Po wybudowaniu, S8 przejmie część ruchu z autostrady A2 na odcinku Łódź–Warszawa i A1 między węzłem Łódź Południe i Piotrkowem Trybunalskim. Część przyszłej trasy (do węzła Kozenin u zbiegu S12 i S74) ułatwi przejazdy przejazd od strony Wielkopolski w kierunku województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa w ciągu DK94 stanie się drogą ekspresową S52

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.