Odcinek drogi ekspresowej S7 Lesznowola–Tarczyn Północ został otwarty. W czwartek wieczorem otwarto nitkę w kierunku północnym, a w piątek 28 kwietnia 2023 r. także w południowym. Ze względu na trwające jeszcze prace wykończeniowe obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/godz.
Węzeł Złotokłos na odcinku drogi ekspresowej S7 Lesznowola–Tarczyn Północ. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
- Odcinek drogi ekspresowej S7 w pełni funkcjonalny będzie w I kwartale 2024 r.
- Trasę buduje drugi wykonawca, z pierwszym się rozstano w 2020 r.
- Otwarcie trasy między Lesznowolą a Tarczynem domknęło połączenie stolicy z obwodnicą Grójca
Droga ekspresowa S7 – na razie ruch z ograniczoną prędkością
Odcinek Lesznowola–Tarczyn Północ (14,8 km) drogi ekspresowej S7 to środkowy z trzech fragmentów łączących Warszawę z obwodnicą Grójca. Dwa pozostałe są użytkowane: Tarczyn Północ–początek obwodnicy Grójca (7,9 km) oddano do ruchu grudniu 2020 r., a Warszawa Lotnisko–Lesznowola (6,6 km) pod koniec sierpnia 2022 r. Łącznie to 29 km drogi ekspresowej.
Przejazd S7 w kierunku Krakowa. Fot. Szymon Huptyś/Ministerstwo Infrastruktury/Twitter
Udostępniono obie jezdnie między węzłami Lesznowola i Tarczyn Północ oraz węzeł Złotokłos, jednak obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/godz. Węzły Lesznowola i Tarczyn Południe uzyskały pełną funkcjonalność.
Kolejne etapy robót na środkowym odcinku S7
Oddanie odcinka drogi ekspresowej do ruchu zmienia układ komunikacyjny na południe od Warszawy. Zostanie rozdzielony wspólny przebieg S7 i S8, aktualnie skumulowany na trasie między węzłem Opacz na S2 południowej obwodnicy Warszawy a Jankami. Zmiany na tym węźle oddzielą kierunki na Kraków i Wrocław.
W drugim etapie od użytku wejdą drogi poza ciągiem głównym (np. serwisowe) oraz węzły Antoninów i Tarczyn Północ. Te roboty mają się zakończyć w I kwartale 2024 r. Dopiero wtedy będzie to pełnoprawna droga ekspresowa. Dalsze prace to remont 17-kilometrowego odcinka DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa. Tu finał nastąpi pod koniec III kwartału 2024 r.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Zmiana wykonawcy
Pierwszą umowę na realizację drogi ekspresowej S7 Lesznowola–Tarczyn Północ podpisano z firmą IDS-BUD w sierpniu 2017 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstała się z nim w III kwartale 2020 r. ze względu na brak postępu robót. Nowy wykonawca, spółka Intercor, od czerwca 2021 r. (podpisanie kontraktu) kontynuuje prace za 510 mln zł.
Do węzła Lesznowola trasa ma dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, a od niego do obwodnicy Grójca po dwa z rezerwą na trzeci. Gotowe są węzły Zamienie, Lesznowola i Tarczyn Południe. W budowie pozostają Antoninów, Złotokłos i Tarczyn Północ.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Plany zwiększenia przepustowości węzła Opacz w ciągu S2
Na węźle Opacz w ciągu drogi ekspresowej S2 ma się poprawić przepustowość. Zmieni się oznakowanie pionowe – tablice kierujące na Kraków. GDDKiA planuje usprawnić ruch na wyjeździe w kierunku Wrocławia. Powstanie też przewiązka w rejonie ul. Szyszkowej, która upłynni wjazd na południową obwodnicę Warszawy.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Plan inwestycji zakłada zmiany:
- w ciągu S8 jadąc od strony Wrocławia na S2 do węzłów Konotopa oraz Warszawa Lotnisko,
- wprowadzenie możliwości wjazdu z jezdni zbiorczo-rozprowadzającej przejmującej ruch z węzła Warszawa Lotnisko w kierunku Wrocławia,
- na połączeniu łącznic prowadzących ruch z S8 od strony Wrocławia oraz od centrum w kierunku węzła Konotopa.
Szczegóły będą znane po uzyskaniu finansowania.
Przeczytaj także: Droga S52. Znikną korki na węźle, startują prace projektowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.