• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S1 – co już zrobiono na obejściu Węgierskiej Górki

Opublikowano: 26-05-2023 Źródło: GDDKiA

Na budowie odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka zaawansowanie robót wynosi 60%, w tym mostowych 69%, a drogowych 57%. Na trasie liczącej 8,5 km powstają dwa dwunawowe tunele (łącznie 1,8 km) oraz pięć estakad i trzy mosty o sumarycznej długości 2,3 km.


Budowa S1 Przybędza-Milówka. Tunel drogowy w masywie Barania. Fot. GDDKiA Budowa S1 Przybędza-Milówka. Tunel drogowy w masywie Barania. Fot. GDDKiA
  • Wykonano już 1,433 mln m3 wykopów i 252 tys. m3 nasypów
  • Zawał skał stropowych opóźnił budowę
  • Ustrój nośny najdłuższej estakady prawie ukończony

Droga ekspresowa S1 – w tym roku przebicia dłuższego tunelu

Wykonano już 1,433 mln m3 wykopów i 252 tys. m3 nasypów. Najwięcej w okolicy węzłów Przybędza i Milówka, także na trasie między węzłami i tunelami. Po przebiciu w ubiegłym roku krótszego (830 m) tunelu, powstają jego obudowa zasadnicza, połączenia poprzeczne między nawami tunelów oraz dwa przejścia i jeden przejazd awaryjny.

Metodą NATM (ang. New Austrian Tunnelling Method), czyli Nową Austriacką Metodą Tunelowania, wykonywany jest dłuższy, jednokilometrowy tunel w południowej części odcinka. Do przebicia w kierunku Zwardonia pozostały 72 m, a w kierunku Bielska-Białej 277 m. O ile nie pogorszą się warunki w górotworze, do pierwszego przebicia może dojść w połowie roku, a do drugiego w III lub IV kwartale 2023 r.


Droga ekspresowa S1 – zawał skał i opóźnienie

W czole tego tunelu w nawie w kierunku Zwardonia doszło do zawału skał stropowych. 25 maja 2021 r. prace wstrzymał Urząd Górniczy w Krakowie (metoda NATM powoduje, że plac budowy jest zakładem górniczym). Po zatwierdzeniu programu naprawczego roboty tunelowe wznowiono 10 listopada. Dokonano wzmocnienia górotworu za pomocą iniekcji cementowej, wykonano parasol ochronny z 44 rur o przekroju 114 mm i grubości 10 mm, oraz długości 15 m.

To jedna z przyczyn opóźnienia inwestycji. Drugą była epidemia koronawirusa i w efekcie budowa odcinka drogi ekspresowej S1 zakończy się za rok (28 maja 2024 r.). Pierwotny termin przypadał na 10 sierpnia 2023 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S1 – zaawansowane roboty mostowe

Duży postęp odnotowano w pracach mostowych. Na najdłuższej estakadzie (940 m) do wykonania jest jeszcze 97 m ustroju nośnego i te roboty zakończą się pod koniec czerwca. Na trasie powstaje też 10 murów, dziewięć konstrukcji i siedem ścian oporowych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 96 tys. m2. Rozbudowywane są węzły Przybędza i Milówka oraz droga główna. Będzie jednojezdniowa na odcinkach za i przed tunelami (3,7 km), natomiast w tych obiektach i między nimi dwujezdniowa (4,8 km).

Roboty za 1,4 mld zł wykonuje konsorcjum firm Mirbud (lider), Kobylarnia i Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż. Kontrakt aneksowano po uznaniu racji wykonawcy dotyczących przedłużenia terminu zakończenia inwestycji.

Droga ekspresowa S1 – metoda NATM

NATM pozwala uniknąć osłabienia górotworu. Prace nie są wykonywane całym przekrojem tunelu. Monitoruje się odkształcenia górotworu i dopasowuje typ zabezpieczeń wykonywanego otworu. Wstępna obudowa powstaje z betonu zbrojonego, a w słabszych elementach jest dodatkowo wzmacniana gwoździami i kotwami. Ostateczny kształt obiektu uzyskuje się po realizacji obudowy stałej z betonu zbrojonego. Podczas prac wykorzystuje się koparki z młotami hydraulicznymi, młoty ripper w urządzeniach typu freza uruchamiane przez wysięgnik teleskopowy i materiały wybuchowe z zapalnikami z opóźnionym zapłonem. Wybór metody zależy od warunków gruntowych.

Przeczytaj także: Zakopianka. Krok do przebudowy przy Krakowie. Znamy oferty

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia