Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S19 – odcinek na południe od Rzeszowa już w budowie

Opublikowano: 08-09-2023 Źródło: GDDKiA

Rozpoczyna się budowa odcinka drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik liczącego 11,6 km. Prace zakończą się we wrześniu 2026 r. Początek robót to rozpoznanie saperskie terenu, inwentaryzacja i wytyczenie geodezyjne.


Rozpoczęła się budowa odcinka S19 na południe od Rzeszowa. Fot. GDDKiA Rozpoczęła się budowa odcinka S19 na południe od Rzeszowa. Fot. GDDKiA
  • Na trasie będzie wybudowanych osiem estakad
  • Najdłuższa, z 80-metrowymi podporami, osiągnie 1,1 km długości
  • Trasa przejdzie przez tereny osuwiskowe i głębokie doliny

Droga ekspresowa S19 – pierwsze prace na placu budowy

Inne działania obejmują budowę dróg technologicznych, zaplecza i składów materiałów. Dojdzie do wycinki roślinności i prac archeologicznych. Ruszą pierwsze prace ziemne (odhumusowanie) i roboty mostowe (fundamenty pod podpory). Zostaną wyburzone budynki i usunięte kolizje z sieciami gazowymi, elektrycznymi, teletechnicznymi i wodno-kanalizacyjnymi.

Droga ekspresowa S19 – osiem estakad i pięć wiaduktów

Na liczącym 11,6 km fragmencie drogi ekspresowej z dwoma dwupasowymi jezdniami powstanie węzeł Żarnowa-Strzyżów na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Przewidziano miejsce obsługi podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz osiem estakad. Najdłuższa będzie miała 1,1 km długości, wysokość filarów osiągnie 80 m. Do tego dojdzie pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt. Drogi poprzeczne, infrastruktura techniczna, cieki i urządzenia melioracyjne zostaną przebudowane i rozbudowane.

Umiejscowienie odcinka. Źródło: GDDKiA Umiejscowienie odcinka. Źródło: GDDKiA


W Jaworniku przewidziano tymczasowy łącznik z DK19, który w przyszłości stanie się drogą gminną i wjazdem awaryjnym na drogę ekspresową.

Droga ekspresowa S19 – trudne warunki geologiczne

Roboty będą prowadzone w terenie o skomplikowanej budowie geologicznej. To na przemian wzniesienia i doliny (głównie głębokie jary z ciekami na dnie). Jest na niej siedem obszarów osuwiskowych i sześć predysponowanych osuwiskowo. Podczas rozpoznania geologicznego wykonano 765 otworów badawczych (prawie 12,1 km) o głębokości 3–50 m oraz 319 sondowań (niemal 2,3 km) zagłębionych na 1,8–35 m.

Roboty budowlane tego odcinka szlaku Via Carpatia mają zakończyć się we wrześniu 2026 r., a wartość kontraktu przekracza 1,25 mld zł.

Droga ekspresowa S19, część szlaku Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia między północną i południową Europą. W Polsce osiągnie 700 km długości, przebiegając od granicy z Litwą w Budzisku do granicy ze Słowacją w Barwinku przez Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin i Rzeszów. Na Podkarpaciu będzie liczyć 169 km, z czego 81,8 km jest użytkowanych, 72,9 km w realizacji (budowa lub projektowanie) i 11,6 km na etapie przetargu (dwa odcinki Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz).

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S7 zbliża się od Warszawy do Krakowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia