Partnerzy portalu

Droga S10 Szczecin–Piła: 113 km, osiem przetargów, trzy ogłoszone

Opublikowano: 02-10-2023 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w najbliższych tygodniach ogłosi przetargi na osiem odcinków drogi ekspresowej S10 między Szczecinem a Piłą. Trzy postępowania na fragmenty Szczecin Kijewo–Szczecin Zdunowo, Recz–Cybowo i Cybowo–Łowicz Wałecki już ruszyły.


Przetargi na budowę drogi ekspresowej S10. Fot. ilustr. BlackMediaHouse/Adobe Stock Przetargi na budowę drogi ekspresowej S10. Fot. ilustr. BlackMediaHouse/Adobe Stock
  • Realizację odcinków S10 zaplanowano na lata 2025–2028
  • Na całe trasie liczącej ponad 113 km będzie 11 węzłów drogowych
  • 108 km drogi ekspresowej ma już wydaną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych

Droga ekspresowa S10 – przebieg od Szczecina do Piły

Plan zakłada podpisanie kontraktów w 2024 r., opracowanie projektów i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych (ZRID) ośmiu odcinków drogi ekspresowej S10 Szczecin–Piła. Roboty mają rozpocząć się w 2025 r. i zakończyć w 2028 r.

Trasa między Szczecinem i Piłą będzie liczyć 113,4 km. Będzie drogą ekspresową z dwoma dwupasowymi jezdniami. Powstanie odcinek łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi fragmentami do granicy Szczecina (Zdunowo). Będzie też siedem fragmentów od Stargardu do Piły (bez istniejącej obwodnicy Wałcza). Trasa ominie miejscowości, przez które przebiega DK10 (jak Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec). Przewidziano 11 węzłów, w tym kończący odcinek węzeł Piła Północ na przyszłym połączeniu S10 i S11. Powstaną też pięć par miejsc obsługi podróżnych (MOP) i dwa obwody utrzymania drogi. Decyzję środowiskową dla 108 km otrzymano w lipcu 2021 r. Powstały koncepcje programowe, przeprowadzono badania podłoża.

Mapa odcinków S10 Szczecin–Piła. Źródło: GDDKiA Mapa odcinków S10 Szczecin–Piła. Źródło: GDDKiA


Droga ekspresowa S10 – trzy odcinki już w przetargu

S10 – trzy przetargi ogłoszone. Źródło: GDDKiA S10 – trzy przetargi ogłoszone. Źródło: GDDKiA

Trzy już ogłoszone przetargi dotyczą odcinków drogi ekspresowej Szczecin Kijewo–Szczecin Zdunowo (4,4 km), Recz–Cybowo (15,1 km ) i Cybowo–Łowicz Wałecki (16,6 km). Pierwszy ominie od północy szczecińskie osiedle Płonia. Powstaną węzły Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia, most przez Płonię, dwa wiadukty i trzy przejścia dla zwierząt.

S10 Kijewo-Zdunowo. Źródło: GDDKiA S10 Kijewo-Zdunowo. Źródło: GDDKiA

Na drugim znajdzie się sześć wiaduktów, most, trzy przejścia dolne i cztery górne (wszystkie dla dużych zwierząt), a także 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt. Trasa przebiegnie nowym śladem, najpierw na północ od DK10, potem na wschód w jej pobliżu (na skrzyżowaniu z drogą powiatową będzie węzeł) i na południe od linii kolejowej. Potem przejdzie na jej północną stronę i zakończy się za mostem nad Drawą, 1 km przed węzłem Cybowo.

Plan orientacyjny Recz-Cybowo. Źródło: GDDKiA Plan orientacyjny Recz-Cybowo. Źródło: GDDKiA

Trzeci fragment drogi ekspresowej S10 będzie przedłużeniem drugiego. W pobliżu węzła Cybowo znajdzie się obwód utrzymania drogi. Od niego trasa odejdzie na północ od DK10, w pobliżu Cybowa będzie para MOP). Trasa ominie Kalisz Pomorski, na przecięciu z DW175 przewidziano węzeł, a dalej, na wschód od Krężna, zbliży się do DK10 i zakończy węzłem Łowicz Wałecki. Będzie tu 16 obiektów mostowych – pięć wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt górne i siedem dolnych. Przewidziano 24 przepusty dla płazów i małych zwierząt.

Plan orientacyjny Cybowo-Łowicz Wałecki. Źródło: GDDKiA Plan orientacyjny Cybowo-Łowicz Wałecki. Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S10 w Polsce

Cała droga ekspresowa S10 będzie liczyć 410 km. Połączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją warszawską. Stanie się alternatywą dla autostrady A2. Istniejące odcinki S10 liczą 70 km. To fragment Zdunów–Stargard, obwodnica Wałcza (woj. zachodniopomorskie), a także Wyrzyska w części jednojezdniowa (woj. wielkopolskie) oraz Bydgoszcz Zachód–Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód–Toruń Południe (jednojezdniowa) w woj. kujawsko-pomorskim. W realizacji są cztery fragmenty od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Dla dwóch złożono wnioski o ZRID. W przygotowaniu są trasy Wyrzysk–Bydgoszcz (40 km) i S10 między autostradą A1 i obwodnicą aglomeracji warszawskiej. GDDKiA czeka na uzyskanie decyzji środowiskowej dla odcinka Piła–Wyrzysk (28 km), trwają prace nad dokumentacją do takiego wniosku dla dobudowy drugiej jezdni dla obwodnicy Wyrzyska (5 km).

Przeczytaj także: Te drogi GDDKiA otworzy do końca 2023 r.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.