• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Drogi ekspresowe w Polsce – najdłuższe obecnie trasy

Opublikowano: 16-10-2023 Źródło: inzynieria.com

W tym roku w Polsce przekroczyliśmy barierę 5 tys. km dróg ekspresowych i autostrad. 13 października oddano do ruchu długi na 19,5 km odcinek Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa drogi ekspresowej S61.


Najdłuższe drogi ekspresowe w Polsce 2023. Fot. GDDKiA Najdłuższe drogi ekspresowe w Polsce 2023. Fot. GDDKiA

Od początku 2023 r. obowiązuje Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Najważniejszym źródłem finansowania budowy dróg ekspresowych w Polsce jest Krajowy Fundusz Drogowy, do którego trafiają środki m.in. z Unii Europejskiej. Łączna wartość aktualnego Programu Budowy Dróg Krajowych wynosi 294,4 mld zł, z czego największa część przeznaczona zostanie właśnie na drogi ekspresowe.

A jak długie są obecnie drogi ekspresowe w Polsce? Zobacz ranking najdłuższe drogi ekspresowe w Polsce 2023. Wartości podane przy hasłach „oddane do użytku” pierwotnie pozyskaliśmy od GDDKiA. Dotyczyły kilometrów, które miały pozwolenie na użytkowanie zgodnie ze stanem na koniec 2022 r., przy czym ranking jest na bieżąco aktualizowany, jeśli jakiś odcinek zostanie oddany do użytku.

Najdłuższe drogi ekspresowe w Polsce – ranking 2023

 1. Droga ekspresowa S7 – oddane do użytku: 591,7 km; docelowa długość: 706 km

Droga ekspresowa S7. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S7. Źródło: GDDKiA

Najdłuższa droga ekspresowa w Polsce (teraz i po oddaniu całości). Łączy Gdańsk, Warszawę, Kraków, biegnąc do Rabki-Zdroju. GDDKiA zakłada, że w 2026 r. do jej pełnego domknięcia zabraknie tylko około 20-kilometrowego odcinka Kraków–Myślenice (obecnie duże emocje budzi ustalenie korytarza dla tego odcinka).

Budowa drogi ekspresowej S7 toczy się w kilku miejscach od Warszawy do Krakowa. Szerokim echem odbiło się oddanie w minionym roku do użytku tunelu w ciągu odcinka nazywanego zakopianką (ostateczny koniec prac ma nastąpić w wakacje br.). 

 1. Droga ekspresowa S8 – oddane do użytku: 530,7 km; docelowa długość: 642,3 km

Droga ekspresowa S8. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S8. Źródło: GDDKiA

Łączy Kłodzko (woj. dolnośląskie) z centralną Polską i Białymstokiem (woj. podlaskie). Komunikuje aglomeracje wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Odcinek Warszawa–Ostrów Mazowiecka stanowi część międzynarodowego szlaku Via Baltica.

Obecnie GDDKiA szuka wykonawcy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy S8 od węzła Łódź Południe (A1/S8) do przyszłego węzła Kozenin (S12/S74). Zakłada się, że kontrakt zostanie podpisany w III kwartale 2023 r., a wniosek o decyzję środowiskową złożony w 2025 r.

 1. Droga ekspresowa S3 – oddane do użytku: 404,5 km; docelowa długość: 470,6 km

Droga ekspresowa S3. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S3. Źródło: GDDKiA

Łączy Zachodnie Pomorze (Świnoujście) z granicą z Czechami na Dolnym Śląsku (w Lubawce). Przebiega w układzie południkowym przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin i Legnicę. Jest elementem europejskiej trasy E65 o sumarycznej długości około 3950 km, która komunikuje szwedzkie Malmö z greckim Chania na Krecie.

Obecnie budowane są m.in. 33 km od Świnoujścia do Troszyna (w podwodnym tunelu w Świnoujściu znajdzie się droga klas GP, a nie ekspresowa; to inna inwestycja). Roboty toczą się także na Dolnym Śląsku. Długi na 16,1 km odcinek Bolków–Kamienna Góra poprowadzony zostanie dwoma tunelami (2,3 km oraz 0,3 km). Zakończono już budowę sąsiedniego fragmentu, do granicy z Cechami w Lubawce (15,3 km).

 1. Droga ekspresowa S5 – oddane do użytku: 355,8 km; docelowa długość: 437,1 km

Droga ekspresowa S5. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S5. Źródło: GDDKiA

Trasa o przebiegu południkowym, łączy Olsztyn, autostradę A1 (węzeł Nowe Marzy), Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. Stanowi m.in. wschodnią obwodnicę Poznania, a także północno-zachodnią Bydgoszczy. Pod koniec minionego roku otwarto 5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 Ornowo–Wirwajdy. Powstały węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty i dwa przejścia dla dużych zwierząt.

 1. Droga ekspresowa S6 – oddane do użytku: 224,9 km; docelowa długość: 364 km

Droga ekspresowa S6. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S6. Źródło: GDDKiA

Komunikuje Szczecin przez Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk z Trójmiastem. Jej trasę wyznaczono równolegle do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Największym zainteresowaniem cieszy się odcinek, który stanowić ma zachodnią obwodnicę Szczecina, a pobiegnie m.in. 5-kilometrowym tunelem (są wykonawcy projektów budowlanych).

Zaczęto już prace m.in. w ramach odcinka Żukowo–Gdańsk Południe o długości 16 km. W styczniu wojewoda pomorski wydał ZRID dla fragmentu między Leśnicami a Bożepolem Wielkim (22 km). W grudniu 2022 r. oddano do użytku odcinek Strzebielino–Gdynia Wielki Kack, wcześniej, w październiku, od Bożepola Wielkiego do Strzebielina (tym samym kierowcy mają już do dyspozycji 42 km Trasy Kaszubskiej).

W lipcu 2023 r. otwarto obwodnicę Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6. To trasa licząca 5,5 km między węzłami Sianów Zachód i Sianów Wschód.

 1. Droga ekspresowa S61 – oddane do użytku: 205,5 km; docelowa długość: 218,4 km

Droga ekspresowa S61. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S61. Źródło: GDDKiA

Powstaje od Ostrowi Mazowieckiej (woj. mazowieckie) do podlaskiego Budziska (granica z Litwą). Jest elementem międzynarodowej trasy Via Baltica, biegnącego od naszego państwa przez Litwę i Łotwę do Estonii.

Pod koniec 2022 r. oddano do użytku odcinek Suwałki–Budzisko: ma 24,1 km długości, dwa węzły (Suwałki Północ i Suwałki Szypliszki) oraz cztery miejsca obsługi podróżnych (miejscowości Żubryn i Budzisko). 13 paxdziernika 2023 r. oddano do ruchu odcinek od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa (19,5 km). Obecnie np. trwa budowa odcinka Łomża Zachód–Kolno (12,9 km).

 1. Droga ekspresowa S19 – oddane do użytku: 177,3 km; docelowa długość: 570 km

Droga ekspresowa S19. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S19. Źródło: GDDKiA

Łączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który skomunikuje Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Największe zainteresowanie budzi budowa S19 na Podkarpaciu. Fragment Rzeszów Południe–Babica będzie mieć 10,3 km, z czego 2,2 km poprowadzone zostanie w tunelu. GDDKiA przygotowuje się także do budowy odcinka Lutcza–Domaradz (6,4 km, największym wyzwaniem ma być długi na niemal 1 km dwunawowy tunel pod górą o nazwie Hyb). 

W planie jest także fragment Jawornik–Lutcza, który będzie mieć 5,2 km, a poprowadzony zostanie długim na 3 km dwunawowym tunelem pod Kamieńcem.

 1. Droga ekspresowa S11 – oddane do użytku: 166,9 km; docelowa długość: 550 km

Droga ekspresowa S11. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S11. Źródło: GDDKiA

Komunikuje Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie) z Tarnowskimi Górami (woj. śląskie), przecinając pięć województw: także wielkopolskie, łódzkie i opolskie. Pod koniec 2022 r. duże zainteresowanie wzbudził fakt, że złożono wniosek o decyzję środowiskową dla budowy S11 od Kórnika do Jarocina w Wielkopolsce. We wniosku jako preferowany wskazany został wariant o długości 36,6 km.

W tym roku GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę ponad 24-kilometrowego odcinka Bobolice–Szczecinek. To ostatni fragment S11 budowany w woj. zachodniopomorskim. 24 lipca 2023 r. otwrato drogę ekspresowa S11 na odcinku stanowiącym obwodnicę Olesna w woj. opolskim (24,8 km długości). 

26 września 2023 r. otwarta została droga ekspresowa S11 na odcinku Koszalin–Bobolice. Trasę budowano w podziale na trzy fragmenty o łącznej długości prawie 48 km: Koszalin–Zegrze Pomorskie (16,8 km; 15 obiektów inżynieryjnych), Zegrze Pomorskie–Kłanino (19,3 km; 23 obiekty inżynieryjne) oraz Kłanino–Bobolice (11,6 km; 13 obiektów inżynieryjnych). Oddanie tego odcinka oznaczało, że sieć dróg szybkiego ruchu przekroczyła w Polsce 5 tys. km.

 1. Droga ekspresowa S17 – oddane do użytku: 118,2 km; docelowa długość: 310,9 km

Droga ekspresowa S17. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S17. Źródło: GDDKiA

Komunikuje Warszawę z lubelską miejscowością Hrebenne (granica z Ukrainą). Powstanie m.in. wschodnia obwodnica Warszawy. Połączy się z trasą S19. Pod koniec minionego roku podpisano umowy na budowę dwóch odcinków drogi S17 o łącznej długości 36 km (Zamość Południe–Tomaszów Lubelski Północ oraz Tomaszów Lubelski Południe–Hrebenne). Sumaryczna wartość kontraktów wynosi ponad 1,4 mld zł.

 1. Droga ekspresowa S12 – oddane do użytku: 93,3 km; docelowa długość: 315 km

Droga ekspresowa S12. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S12. Źródło: GDDKiA

Komunikuje autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim (woj. łódzkie) z Dorohuskiem (woj. lubelskie) na granicy z Ukrainą. Niedawno GDDKiA wybrała najkorzystniejsze oferty na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków S12 między Piaskami a Dorohuskiem o łącznej długości 33 km.

W styczniu br. ostateczna stała się decyzja środowiskowa dla fragmentu na zachód od Radomia (41,3 km). Na ten rok GDDKiA zakłada ogłoszenie przetargów dotyczących budowy 29,5 km drogi S12 od granicy woj. łódzkiego/mazowieckiego do planowanego węzła Wieniawa (z węzłem).

 1. Droga ekspresowa S1 – oddane do użytku: 92,6 km; docelowa długość: 135 km

Droga ekspresowa S1. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S1. Źródło: GDDKiA

Przebiega przez województwa śląskie i małopolskie, łącząc Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu. Obecnie powstaje m.in. odcinek Przybędza–Milówka o długości 8,5 km, z czego 1,8 km stanowić będą dwa tunele (pierwszy już przebito). Od kilku miesięcy droga S1 budowana jest także między Mysłowicami a Bielskiem-Białą (około 40 km). Na półmetku są roboty w ramach odcinka Podwarpie–Dąbrowa (zadanie polega na przebudowie fragmentu DK1 o długości 7 km do parametrów ekspresowych).

 1. Droga ekspresowa S10 – oddane do użytku: 71,3 km; docelowa długość: 460 km

Droga ekspresowa S10. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S10. Fot. GDDKiA

Łączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na obwodnicy aglomeracji warszawskiej. GDDKiA przygotowuje się do budowy 108 km między Stargardem a Piłą: rok temu podpisano umowy na opracowanie koncepcji programowych, w ramach których niedawno prowadzono badania podłoża. Powstanie m.in. 11 węzłów, a także pięć par miejsc obsługi podróżnych i dwa obwody utrzymania. Nowy odcinek gotowy ma być za około pięć lat.

Pod koniec minionego roku wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy odcinka Wyrzysk–Bydgoszcz o długości 40 km. Roboty budowlane przewidywane są na lata 2026-2028.

 1. Droga ekspresowa S22 – oddane do użytku: 52,1 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S22. Fot. GDDKiA/Karol Głębocki Droga ekspresowa S22. Fot. GDDKiA/Karol Głębocki

Biegnie z Elbląga (węzeł Elbląg Wschód; S7) do przejścia granicznego Grzechotki-Mamonowo (granica z Rosją – obwód kaliningradzki). Leży w całości na obszarze woj.warmińsko-mazurskiego. Jest trasą ekspresową z jedną jezdnią, przy czym zachowano rezerwę terenową na wypadek rozbudowy drogi.

 1. Droga ekspresowa S52 – oddane do użytku: 37,3 km; docelowa długość: 142,9 km

Droga ekspresowa S52. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S52. Źródło: GDDKiA

Została wyznaczona przez woj. śląskie i małopolskie. Od granicy w Cieszynie do Bielska-Białej przebiega w śladzie trasy europejskiej E75 i E462. Następnie jako Beskidzka Droga Integracyjna pobiegnie od węzła Suchy Potok do zakopianki (DK7) w Głogoczowie i dalej poprzez północną obwodnicę Krakowa (obecnie w budowie) do trasy S7. Fragment Suchy Potok–Głogoczów będzie mieć 61 km i dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Przewiduje się 13 węzłów. Wszystko powinno być gotowe w 2031 r.

Zaawansowanie budowy S52 północnej obwodnicy Krakowa przekroczyło półmetek. Trasa połączy podkrakowską Modlnicę z dzielnicą Mistrzejowice, a dalej z odcinkiem S7 Widoma–Kraków. Ma mieć 12,5 km długości. Największe z obiektów inżynieryjnych to tunele TS-04 (653 m) i TS-14 (496 m) oraz most MD-12 (570 m).

 1. Droga ekspresowa S2 – oddane do użytku: 34,7 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S2. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S2. Źródło: GDDKiA

Inaczej nazywana jest Południową Obwodnicą Warszawy. Łączy węzły autostrady A2 – Konotopa (na zachód od Warszawy) i Lubelska (na wschód od Warszawy). Pod koniec 2021 r. oddano do użytku część trasy z mostem przez Wisłę oraz estakadami nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. W 2022 r. kierowcy zaczęli korzystać z 4,5 km, z czego 2,3 km stanowi dwunawowy tunel pod Ursynowem (do jego budowy wykorzystano metodę podstropową; przebiega m.in. pod I linią metra).

 1. Droga ekspresowa S14 – oddane do użytku: 41,2 km; docelowa długość: 42,2 km

Droga ekspresowa S14. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S14. Źródło: GDDKiA

Biegnie przez woj. łódzkie, łącząc autostradę A2 z drogą ekspresową S8. Stanowi obwodnicę Łodzi. Wiosną 2022 r. otwarto fragment od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki, a w na początku lipca 2023 r. zakończyła się budowa odcinka od węzła Aleksandrów Łódzki do Słowika. Wtedy też Łódź stała się pierwszym polskim miastem otoczonym tzw. ringiem. W planie jest jeszcze rozbudowa węzła Emilia, który zapewni bezpośrednie powiązanie S14 oraz autostrady A2. Zaplanowano budowę liczącego prawie 1 km odcinka S14 i bezpośrednich łącznic do A2. To rozwiązanie ma przenieść ruch samochodowy na osi północ-południe na wysokości Łodzi i w ten sposób usprawnić połączenie autostrady A2 z drogą ekspresową S8.

 1. Droga ekspresowa S51 – oddane do użytku: 21,3 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S51. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S51. Fot. GDDKiA

Łączy Olsztyn z drogą ekspresową S7 na węźle Olsztynek-Zachód. W całości przebiega przez woj. warmińsko-mazurskie.

 1. Droga ekspresowa S16 – oddane do użytku: 17 km; docelowa długość: 230 km

Droga ekspresowa S16. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S16. Źródło: GDDKiA

Nazywana kręgosłupem Mazur, prowadzi od Olsztyna, przez Barczewo, Biskupiec, Mrągowo, Orzysz, Ełk, Knyszyn, kończąc się w Borkach Wielkich. W połowie 2022 r. rozpoczęto budowę drogi Borki Wielkie–Mrągowo. Fragment będzie mieć 13 km w ciągu trasy S16, a pozostałe 3 km stanowić ma obwodnica Mrągowa w ciągu DK59. Powstaną dwa węzły: Sorkwity i Bagienice. Pod koniec minionego roku GDDKiA ogłosiła przetargi na zaprojektowanie i budowę fragmentów między Olsztynem i Biskupcem (łącznie 30 km).

 1. Droga ekspresowa S74 – oddane do użytku: 6,5 km; docelowa długość: 206,8 km

Droga ekspresowa S74. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S74. Źródło: GDDKiA

Łączy drogi S12 (Sulejów, woj. łódzkie) i S19 (Zarzecze, woj. podkarpackie). Trwają m.in. przygotowania do budowy ponad 70 km trasy S74 między Opatowem a Niskiem. W styczniu 2023 r. podpisano kontrakt na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka Kielce Zachód–Kielce z dwoma tunelami, a w lutym ogłoszono przetarg na trzy odcinki w woj. świętokrzyskim o sumarycznej długości 76 km.

 1. Droga ekspresowa 86 – oddane do użytku: 5,9 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S86. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S86. Fot. GDDKiA

Zbudowana w latach 1978−1986, łączy Katowice (węzeł al. W. Roździeńskiego, ul. Murckowskiej i ul. Bagiennej) i Sosnowiec (węzeł Pogoń). W październiku 2015 r. wpisana na listę ekspresówek. Jest trasą o wysokim natężeniu ruchu i dużym stopniu wypadkowości, często zakorkowaną. Nie posiada połączenia z resztą sieci autostrad i dróg ekspresowych.

 1. Droga ekspresowa S79 – oddane do użytku: 4,8 km; zbudowana w całości

Droga ekspresowa S79. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S79. Fot. GDDKiA

Stanowi łącznik między ul. Marynarską a południową obwodnicą Warszawy, tworząc połączenie pomiędzy Lotniskiem Chopina a obwodnicą ekspresową.

♦♦♦

Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z planem, za dekadę drogi ekspresowe w Polsce osiągną docelową długość.

Przeczytaj także: Program Budowy Dróg Krajowych. Pełna lista nowych zadań

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!