Partnerzy portalu

Droga S12 do granicy z Ukrainą. Wniosek o pozwolenie na budowę

Opublikowano: 10-04-2024 Źródło: GDDKiA

Złożono wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S12 Piaski–Dorohucza. Po jej uzyskaniu rozpoczną się roboty budowlane niemal 10-kilometrowej trasy.


Droga S12. Węzeł Piaski Wschód. Fot. GDDKiA Droga S12. Węzeł Piaski Wschód. Fot. GDDKiA
  • Na drodze S12 zaplanowano sześć wiaduktów, most i siedem przejść dla zwierząt
  • Koszt przedsięwzięcia wynosi 358 mln zł
  • Trasa będzie pierwszym od zachodu odcinkiem liczącej 75 km S12 do granicy z Ukrainą

Droga S12. 14 obiektów inżynieryjnych

Fragment S12 do granicy będzie dwujezdniowy z dwoma pasami w obu kierunkach. Powstaną sześć wiaduktów, most i siedem przejść dla zwierząt. Przewidziano też budowę dróg obsługi ruchu lokalnego, montaż ekranów akustycznych, urządzeń ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Droga S12 pobiegnie nowym korytarzem

Droga ekspresowa S12 przebiegnie nowym śladem przez gminy Trawniki oraz Piaski. Zacznie się na węźle Piaski Wschód (zostanie rozbudowany podczas budowy S17 Piaski–Łopiennik). Trasa zostanie poprowadzona początkowo północnej stronie istniejącej DK12, potem ją przetnie i ominie Biskupice od południa. Koniec odcinka umiejscowiono na wysokości Pełczyna, gdzie znajduje się zjazd drogą powiatową na DK12.

Droga S12. Mapa odcinka Piaski–Dorohucza. Źródło: GDDKiA Droga S12. Mapa odcinka Piaski–Dorohucza. Źródło: GDDKiA

Liczący około 10 km odcinek drogi S12 buduje firma Intercor za 358 mln zł. To pierwszy (zachodni) fragment trasy prowadzącej do granicy z Ukrainą w Dorohusku.

Droga S12. Zmiana przebiegu ze względu na odpady przemysłowe

Po badaniach geologicznych wyłączono trasę o długości 5,7 km pomiędzy odcinkami Piaski–Dorohucza i Dorohucza–Chełm. Powodem są zalegające w gruncie odpady przemysłowe. Dlatego zaplanowano jego ominięcie i w związku z tym zmianę przebiegu szosy między Pełczynem a Chojnem Nowym Drugim. Trwa opracowywanie dla niej dokumentacji projektowej (Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej, materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej i dokumentów przetargowych).

300 km drogi ekspresowej S12

Droga ekspresowa S12 Piaski–Dorohusk będzie liczyć 75 km. Trwa budowa obwodnicy Chełma, pod koniec marca złożono wniosek o ZRID dla odcinka Chełm–Dorohusk. W II kwartale 2024 r. zaplanowano kolejny dla fragmentu Dorohucza–Chełm.

Cała droga S12 przekroczy 300 km długości. Połączy autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim z Dorohuskiem na granicy z Ukrainą. Pobiegnie przez trzy województwa: łódzkie, mazowieckie i lubelskie.

Przeczytaj także: Droga S10. Ostatni odcinek Szczecin–Piła z wykonawcą

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia