• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S19: kolejny wykonawca odcinka z tunelem i estakadą

Opublikowano: 05-04-2024 Źródło: GDDKiA, Budimex

W wyniku skutecznego odwołania Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) musiała ponownie wybrać najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Jawornik–Lutcza (Via Carpatia).


Estakada. Fot. ilustr. fabio lamanna/Adobe Stock Estakada. Fot. ilustr. fabio lamanna/Adobe Stock

To nie pierwsze problemy z wyborem wykonawcy. Przetarg trwa od lipca 2022 r. Najpierw do złożenia wyjaśnień dotyczących oferty został wezwany jeden z wykonawców. Zaskarżył decyzję do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), która uznała zarzuty. Wtedy do sądu odwołała się GDDKiA i uzyskała pozytywny wyrok. W efekcie po podaniu żądanych informacji wybrano firmę Koli̇n (najtańsza oferta). Wtedy do KIO odwołał się konkurent, a Izba nakazała ponowną ocenę ofert. Aktualnie odcinek drogi ekspresowej S19 ma zrealizować konsorcjum firm Budimex, Gülermak Air Sanayi Inşaat ve Taahhüt i Gulermak sp. z o.o. Wartość zadania to 1,55 mld zł.

Mapka odcinka S19 Jawornik–Lutcza. Źródło: GDDKiA Mapka odcinka S19 Jawornik–Lutcza. Źródło: GDDKiA

Odcinek drogi ekspresowej S19 Jawornik–Lutcza, część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, będzie liczyć 5,2 km. Powstaną tu 780-metrowa estakada z podporami do 36 m wysokości i dwunawowy tunel o długości niemal 3 km pod górą Kamieniec. Stanie się najdłuższą taką przeprawą z trzech obiektów w ciągu drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu.

Na trasie znajdą się także most z przejściem dla małych zwierząt i inne obiekty inżynieryjne. Zaplanowano miejsce obsługi podróżnych Jawornik w kierunku Barwinka, system zarządzania ruchem, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska.

Prace będą prowadzone w trudnym geologicznie fliszu karpackim. Są tu wzniesienia i doliny, osuwiska i obszary predysponowane osuwiskowo. Wszystkie trzeba będzie zabezpieczyć.

Droga ekspresowa S19 jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która w Polsce osiągnie 700 km długości, przebiegając od granicy z Litwą w Budzisku do granicy ze Słowacją w Barwinku przez Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin i Rzeszów.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S8. Kolejna oferta wybrana

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia