• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S10, południowa obwodnica Torunia. Krok do budowy w terenie

Opublikowano: 22-04-2024 Źródło: GDDKiA

Złożono wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe. Po jej uzyskaniu rozpoczną się roboty budowlane.


Droga S10. Istniejąca południowa obwodnica Torunia. Fot. GDDKiA Droga S10. Istniejąca południowa obwodnica Torunia. Fot. GDDKiA

Południowa obwodnica Torunia w ciągu drogi ekspresowej S10 będzie mieć 11,8 km długości. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zakłada, że ZRID zostanie wydane przed końcem 2024 r.

Odcinek drogi ekspresowej S10 między węzłami Toruń Zachód a Toruń Południe będzie dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu i awaryjnymi w obie strony. To czwarty i ostatni fragment drogi S10 między Bydgoszczą i Toruniem, pozostałe są w realizacji. Zaplanowano dwa węzły Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice i 11 obiektów inżynieryjnych. Po wybudowaniu trasy łatwiejszy będzie dojazd do autostrady A1 zarówno dla kierowców jadących z Bydgoszczy, jak i tych z Torunia.

Droga ekspresowa S10 powstanie w śladzie dawnej, jednojezdniowej S10 oddanej do użytku w 2006 r. Zostanie wykorzystany pas rezerwy pozostawiony w ramach budowy południowej obwodnicy Torunia dla uzyskania przekroju 2x2. Podczas tamtych prac odcinek dawnej DK10 (ul. Bydgoska), odłączono od drogi obwodowej. Przekształci się on w drogę wojewódzką i będzie połączony z drogą krajową nr 10 w Cierpicach.

Zadanie realizuje konsorcjum Rubau Polska i Poltores za 340 mln zł. Wykonawcę wybrano po kilku odwołaniach. Południowa obwodnica Torunia w ciągu drogi ekspresowej S10 ma być gotowa do końca I kwartału 2027 r.

Przebieg drogi ekspresowej S10 pod Toruniem przed budową. Fot. GDDKiA Przebieg drogi ekspresowej S10 pod Toruniem przed budową. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S10 ma osiągnąć 460 km długości, połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Umożliwi najszybszy dojazd ze Szczecina do Warszawy. Będzie częścią transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Stanie się alternatywą dla części autostrady A2.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19. Rusza rozbudowa odcinka w woj. lubelskim

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia