• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S1 – jest wykonawca awaryjnej naprawy w Lalikach

Opublikowano: 02-05-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała wykonawcę awaryjnej naprawy w Lalikach w ciągu drogi ekspresowej S1. Prace obejmą usunięcie uszkodzeń korpusu drogowego na odcinku około 400 m.


Uszkodzenie drogi ekspresowej S1 w Lalikach. Fot. GDDKiA Uszkodzenie drogi ekspresowej S1 w Lalikach. Fot. GDDKiA

Do uszkodzenia fragmentu drogi ekspresowej S1 doszło na początku lutego 2024 r. Opady deszczu i intensywne roztopy spowodowane dodatnią temperaturą, doprowadziły do nasiąkniecie gruntu i korpusu drogowego. Utrata stateczności spowodowała osunięcie muru oporowego z koszy siatkowo-kamiennych i krawędzi jezdni. Tymczasowo zabezpieczono miejsce zdarzenia przed dalszym namakaniem. Dla kierowców wprowadzono ruch wahadłowy, który potrwa do otwarcia bypassu między S1 a drogą gminną.

Osunięcie muru i krawędzi jezdni drogi ekspresowej S1 w Lalikach. Fot. GDDKiA Osunięcie muru i krawędzi jezdni drogi ekspresowej S1 w Lalikach. Fot. GDDKiA

Ten objazd umożliwi prace naprawcze: usunięcie uszkodzeń korpusu drogowego na odcinku około 400 m, a także jego wzmocnienie i odtworzenie.

Podczas robót dojdzie do rozbiórki korpusu drogowego i jego odbudowy metodą gwarantującą bezpieczne i bezawaryjne użytkowanie. Powstanie strefa strefy przejściowa istniejącego nasypu, zostanie do niego dobudowany kolejny. W podstawie znajdzie się materac geosyntetyczny z geosiatek i kruszywa zabezpieczającego przed podsiąkaniem kapilarnym wody z podłoża. Ostatnim etapem będzie odtworzenie nawierzchni drogi ekspresowej S1, a także oznakowania.

GDDKiA za najlepszą uznała ofertę firmy Usługi Transportowo Drogowo Mostowe Jan Opitek z Chełma Śląskiego, która wartość zadania wyceniła na 17,7 mln zł. Na roboty przeznaczono osiem miesięcy (bez przerw zimowych).

Przeczytaj także: Ruszają badania geologiczne dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!