Bechtel Polska w maju rozpocznie pogłębione badania geologiczne w miejscu pierwszej w Polsce elektrowni atomowej w gminie Choczewo (woj. pomorskie). Teren został już przygotowany, do końca kwietnia będzie gotowe zaplecze badawcze. To jeden z istotnych kamieni milowych na drodze do rozpoczęcia robót budowlanych.

Celem prac w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino jest uszczegółowienie przeprowadzonego wcześniej rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Badania będą prowadzone na obszarze o powierzchni 30 ha. Zaplanowano 220 punktów pomiarowych o głębokości od 20 do 210 m.

Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – mówi Leszek Juchniewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Realizację prac zaplanowano do końca 2024 r. Wyniki posłużą do zaprojektowania elektrowni atomowej. Jak informuje PEJ, w szczególności głównych obiektów budowlanych, czyli trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych. W efekcie powstanie raport lokalizacyjny, stanowiący podstawę do uzyskania zezwolenia na budowę (wydaje je Polska Agencja Atomistyki). Wykonawcą badań geologicznych będzie firma P.S.D. ze Słupska, z którą kontrakt podpisał Bechtel na początku kwietnia.

Elektrownia atomowa będzie mieć trzy bloki z reaktorami AP1000. Pierwszy ma być gotowy w 2033 r.

Przeczytaj także: Małopolska. Cztery małe reaktory atomowe. Wniosek o warunki przyłączenia