Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S10 Szczecin–Piła. Dwa odcinki do realizacji

Opublikowano: 24-05-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała kontrakty na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S10 Suchań–Recz i Piecnik–Wałcz. To pierwsze z ośmiu odcinków trasy Szczecin–Piła w realizacji. W ciągu kilku tygodni mają być zawarte umowy na pozostałych sześć.


Wizualizacja węzła Piecnik. Źródło: GDDKiA Wizualizacja węzła Piecnik. Źródło: GDDKiA

Na prace projektowe przewidziano 10 miesięcy, GDDKiA zakłada wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej w ciągu siedmiu miesięcy i 22 miesiące na roboty budowlane (bez przerw zimowych). Zgodnie z tym harmonogramem budowa dwóch odcinków drogi ekspresowej S10 powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. i zakończyć w 2028 r.

Odcinek drogi ekspresowej S10 Suchań–Recz (19,6 km) wybuduje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za 667,52 mln zł. Fragment Piecnik–Wałcz (16 km) przypadł spółce Budimex. Koszt to 552,2 mln zł. Cała droga ekspresowa między Szczecinem a Piłą będzie liczyć 113 km i ma być gotowa w 2028 r.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na drodze ekspresowej S10 Suchań–Recz zaplanowano budowę dwóch węzłów (Suchań i Recz), 11 mostów, dwóch estakad i mostu. Powstaną też dolne przejścia dla zwierząt. Trasa rozpocznie bieg przed węzłem Suchań, skieruje się na północ od istniejącej DK10, ominie od północy Wapnicę i Recz. Zakończy się 1,2 km za węzłem Recz na przecięciu z DW151. Cała trasa zostanie poprowadzona nowym śladem.

Między Piecnikiem a Wałczem początek drogi ekspresowej S10 znajdzie się przed węzłem Piecnik (będzie wybudowany w ramach zadania). Dalej zostanie poprowadzony od północy DK10 i na wschód od Piławy wejdzie w przebieg DK10 i włączy się do węzła Wałcz Zachód na obwodnicy Wałcza w ciągu S10. Przewidziano siedem wiaduktów, estakadę, siedem górnych przejść dla zwierząt i dwa dolne.

Drogę ekspresową S10 Szczecin–Piła podzielono na osiem odcinków realizacyjnych. Siedem między Stargardem a Piłą i jeden od węzła Szczecin Kijewo (A6) do Zdunowa.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S6. Próby obciążeniowe estakady

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!