Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S7. Ten węzeł domknie obwodnicę Krakowa

Opublikowano: 10-07-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała zmienione zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla węzła Mistrzejowice w ciągu drogi ekspresowej S7. W nowym projekcie poprawiono geometrię obiektu i wprowadzono dwupasowy przekrój łącznic.


Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA

Projekt węzła Mistrzejowice drogi ekspresowej S7 opracował poprzedni wykonawca odcinka Widoma–Kraków na podstawie ówczesnych danych o ruchu. Nowe pomiary wykazały, że na S7 od węzła autostradowego Kraków Bieżanów do węzła Kraków Przewóz wzrósł w ciągu pięciu lat o 145%. Natomiast na A4 Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa było to od 27 do 100% w zależności od odcinka. Podwoił się między węzłem Kraków Wieliczka a Kraków Bieżanów (ze zjazdem na S7).

Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA

Taka sytuacja spowodowała konieczność przeprojektowania obiektu na drodze ekspresowej S7. Analizę przeprowadzili specjaliści z Politechniki Krakowskiej. Okazało się, że należy przeprojektować łącznicę węzła w kierunku z węzła Grębałów na północną obwodnicę Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52, a także łącznicę z S52 na ten węzeł (S7). Przekrój łącznic zmieniono na dwupasowy, poprawiono geometrię obiektu. Pozwoli to na zwiększenie przepustowości i uniknięcie wąskich gardeł.

Plan przeprojektowanego węzła. Źródło: GDDKiA Plan przeprojektowanego węzła. Źródło: GDDKiA

Pod koniec 2024 r. zostanie oddany do ruchu odcinek pozamiejski drogi ekspresowej S7 (11,7 km) od Widomej do węzła Mistrzejowice. Tymczasowy zjazd zapewni połączenie z północną obwodnicą Krakowa. Otwarcie węzła, który zepnie całą drogę obwodową miasta, zaplanowano na połowę 2026 r.

Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S10. Dwa odcinki do budowy na Pomorzu Zachodnim

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia