Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała zmienione zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla węzła Mistrzejowice w ciągu drogi ekspresowej S7. W nowym projekcie poprawiono geometrię obiektu i wprowadzono dwupasowy przekrój łącznic.
Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA
Projekt węzła Mistrzejowice drogi ekspresowej S7 opracował poprzedni wykonawca odcinka Widoma–Kraków na podstawie ówczesnych danych o ruchu. Nowe pomiary wykazały, że na S7 od węzła autostradowego Kraków Bieżanów do węzła Kraków Przewóz wzrósł w ciągu pięciu lat o 145%. Natomiast na A4 Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa było to od 27 do 100% w zależności od odcinka. Podwoił się między węzłem Kraków Wieliczka a Kraków Bieżanów (ze zjazdem na S7).
Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA
Taka sytuacja spowodowała konieczność przeprojektowania obiektu na drodze ekspresowej S7. Analizę przeprowadzili specjaliści z Politechniki Krakowskiej. Okazało się, że należy przeprojektować łącznicę węzła w kierunku z węzła Grębałów na północną obwodnicę Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52, a także łącznicę z S52 na ten węzeł (S7). Przekrój łącznic zmieniono na dwupasowy, poprawiono geometrię obiektu. Pozwoli to na zwiększenie przepustowości i uniknięcie wąskich gardeł.
Plan przeprojektowanego węzła. Źródło: GDDKiA
Pod koniec 2024 r. zostanie oddany do ruchu odcinek pozamiejski drogi ekspresowej S7 (11,7 km) od Widomej do węzła Mistrzejowice. Tymczasowy zjazd zapewni połączenie z północną obwodnicą Krakowa. Otwarcie węzła, który zepnie całą drogę obwodową miasta, zaplanowano na połowę 2026 r.
Stan budowy węzła Mistrzejowice. Fot. GDDKiA
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S10. Dwa odcinki do budowy na Pomorzu Zachodnim
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.