Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S10. Dwa odcinki do budowy na Pomorzu Zachodnim [FILM]

Opublikowano: 08-07-2024 Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S10 między Szczecinem a Piłą jest złożona z ośmiu odcinków. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowy na realizację dwóch kolejnych: Stargard–Suchań i Recz–Cybowo. Dzięki temu w realizacji jest już sześć fragmentów tej trasy.


Droga ekspresowa S10. Dwa kontrakty na Pomorzu Zachodnim. Fot. ilustr. Anamul Rezwan/pexels.com Droga ekspresowa S10. Dwa kontrakty na Pomorzu Zachodnim. Fot. ilustr. Anamul Rezwan/pexels.com

Odcinek drogi ekspresowej S10 Stargard–Suchań (13,8 km) zrealizuje Budimex za 450,38 mln zł, a trasę między Reczem a Cybowem (15,68 km) konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud. To zadanie pochłonie 647 mln zł. W przypadku fragmentów Szczecin Kijewo–Zdunowo i Łowicz Wałecki–Piecnik na kontrakty poczekamy dłużej: wykonawcy zaskarżyli do sądu wyroki Krajowej Izby Odwoławczej.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Obie trasy będą budowane w latach 2025–2028, po wcześniejszym projektowaniu i uzyskaniu zezwoleń na realizację inwestycji drogowych.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S10 między Stargardem a Suchaniem rozpocznie się od węzła Stargard Wschód. Dalej pobiegnie popółnocnej stronie DK10. W pobliży Tychowa powstanie para miejsc obsługi podróżnych. Trasa ominie Krąpiel, gdzie na przecięciu z drogą powiatową powstanie węzeł. Dalej będzie poprowadzona obok DK10 i zakończy się 1 km przed węzłem Suchań. Przewidziano osiem wiaduktów, sześć przejść dolnych dla zwierząt i jedno górne.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Odcinek Recz–Cybowo drogi ekspresowej S10 będzie miał początek za węzłem Recz, który będzie wybudowany na sąsiednim odcinku. Trasa zostanie poprowadzona po północnej stronie DK10. Na wschód od Słutowa przejdzie przy tej drodze krajowej. Węzeł zaplanowano w rejonie Żółwina, na połączeniu z drogą powiatową. Dalej pobiegnie na południe od linii kolejowej, przechodząc na północną jej stronę w rejonie Prostyni. Zakończy się przed węzłem Cybowo w odległości 1 km. Wybudowanych będzie sześć wiaduktów, most, trzy dolne i cztery górne przejścia dla dużych zwierząt. Dla płazów i małych zwierząt powstanie 47 przepustów.

Droga ekspresowa S10 (410 km) połączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S16. Jest wykonawca trasy do Olsztyna za 507 mln zł

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!