Pociągi znów jeżdżą odcinkiem z Lublina do Kraśnika. Modernizacja tej trasy to część większego projektu – remontu około 100-kilometrowej linii Stalowa Wola Rozwadów–Lublin. Trasa z Lublina do Stalowej Woli stanowi element tzw. Wschodniej Magistrali Kolejowej.
Remont linii Stalowa Wola Rozwadów–Lublin – LICZBY. Fot. PKP PLK
Na odcinku Lublin–Kraśnik pasażerowie mogą korzystać już ze zmodernizowanych peronów w: Kraśniku, Krężnicy Jarej, Majdanie, Niedrzwicy Kościelnej, Leśniczówce, Wilkołazie Wsi i Pułankowicach. W ramach tego zadania na ośmiu przejazdach kolejowo-drogowych zamontowano sygnalizację przejazdową.
„Na 36 km odcinku z Lublina do Kraśnika wyremontowano już tory, obiekty inżynieryjne i przejazdy, postawiono konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. We wrześniu wykonawca rozpoczął prace na kolejnym odcinku Kraśnik–Zaklików. Efekty prac widać także na stacji Stalowa Wola Rozwadów. Po zakończeniu wszystkich prac i elektryfikacji pociągi pojadą z prędkością do 120 km/godz." – mówi, cytowany w komunikacie, Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK).
Remont linii Stalowa Wola Rozwadów–Lublin w LICZBACH. Źródło: PKP PLK
Obecnie prace toczą się na odcinku Kraśnik–Zaklików. Odbywa się demontaż urządzeń sterowania ruchem kolejowym (srk), powstaje zabudowa fundamentów sieci trakcyjnej. Modernizacja fragmentu Kraśnik–Zaklików obejmie tory i rozjazdy, obiekty inżynieryjne czy perony.
Przebudowa całej trasy Stalowa Wola Rozwadów–Lublin usprawni obsługę ruchu regionalnego, m.in. od stacji Stalowa Wola Rozwadów do linii nr 7 Warszawa–Lublin–Dorohusk. Wpłynie także na usprawnienie transportu towarów, m.in. między kopalnią węgla kamiennego w Bogdance a elektrownią węglową w Połańcu. Modernizacja linii Lublin–Stalowa Wola rozpoczęła się w lipcu minionego roku.
„Elektryfikacja głównej linii łączącej Lubelszczyznę i Podkarpacie zwiększy konkurencyjność ekonomiczną regionów i wpłynie na lepsze warunki życia mieszkańców. Realizacja projektu w ramach KPK poprawi sieć kolejową w Polsce Wschodniej, zapewni lepsze połączenia miedzy miastami wojewódzkimi" – dodaje Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Zaplanowano także budowę łącznicy między liniami nr 7 Lublin–Warszawa i nr 68 Lublin–Stalowa Wola. Jak poinformowali kolejarze, prace na liczącej około 100 km długości trasie Stalowa Wola Rozwadów–Lublin to pierwsza od 30 lat tak duża elektryfikacja linii kolejowej w Polsce.
Efektem realizacji całego planu będą o około 20 min krótsze podróże na trasie Lublin–Stalowa Wola oraz Lublin–Rzeszów. W sumie powstaną dwa nowe przystanki, w Zaklikowie i Charzewicach, 20 przystanków zostanie zmodernizowanych.
Całkowity koszt modernizacji trasy Stalowa Wola Rozwadów–Lublin to 367 mln zł. Dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) wynosi 311,9 mln zł.
Wschodnia Magistrala Kolejowa to linie kolejowe, które łączą ze sobą największe miasta Polski Wschodniej: Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów i Kielce.
Przeczytaj także: Co powoduje utrudnienia w budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.