Przez wiele lat lokalne połączenia kolejowe były zaniedbywane. Bardzo wiele z nich zlikwidowano - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas ogłoszenia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. Nazwaliśmy ten program Kolej+. Chcemy nie tylko łączyć duże ośrodki, ale i mniejsze.


Wśród miejscowości, które mają uzyskać dostęp do połączeń kolejowych, mają znaleźć się: Jastrzębie-Zdrój, Myślenice, Sokołów Podlaski, Żnin, Turek czy Śrem.

Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna, a przede wszystkim kolej dostępna. Program Kolej+ to odpowiedź na formułowane od dawna postulaty wielu środowisk lokalnych chwalił program szef resortu infrastruktury, dodając: Chcemy zbudować i odbudować tory kolejowe tak, aby mogły lepiej służyć mieszkańcom polskich miast i miasteczek. 

Program Kolej+ zakłada uzupełnienie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej, z wykorzystaniem nowej perspektywy finansowej. Ma pozwolić na właściwe planowanie i wsparcie inwestycji mających na celu m.in. usprawnienie komunikacji pasażerskiej na poziomie międzyregionalnym, racjonalne i spójne podejmowanie działań realizujących kierunki rozwoju kraju na poziomie regionalnym w obecnej i kolejnej perspektywie finansowej, jak informuje ministerstwo.

Program Kolej+ składać ma się z trzech komponentów: inwestycyjnego, organizacji przewozów i chroniącego infrastrukturę kolejową przed likwidacją.


Zadania zostały podzielone na koszyki:

  1. Modernizacje istniejących linii, na których prowadzi się ruch pociągów;
  2. Modernizacje linii o znacznych ograniczeniach w prowadzeniu ruchu pociągów;
  3. Kompleksowa odbudowa zamkniętych linii;
  4. Budowa nowych linii.

Jak zaznaczył resort, program Kolej+ ma być, z założenia, programem wieloletnim. Tworzymy cały program, który ma objąć miasta wielkości powyżej 10 tys. mieszkańców, z których mają być połączenia do większych ośrodków; tak żeby cała ta sieć komunikacyjna kierowała się swojego rodzaju logiką i jednocześnie tworzyła jednolity ruszt komunikacyjny z punktu widzenia zdolności mieszkańców poszczególnych regionów do poruszania się po terytorium naszego kraju – zapowiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową, premier.


Pierwszy okres realizacji tego nowego projektu obejmie 21 odcinków, które zostały już przeanalizowane i względem których zostaną dokonane prace inwestycyjne. Zapowiedział, że w kolejnych etapach będą otwierane nowe połączenia.

Przeczytaj także: Dziś wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące przejazdów kolejowo-drogowych