Partnerzy portalu

Wrocław: odnowiona linia zamiast zatłoczonych dróg

Opublikowano: 15-11-2018 Źródło: PKP PLK
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się modernizacja kolejowej linii z Wrocławia do Jelcza. Efektem ma być sprawny i szybki dojazd do centrum Wrocławia z północno-wschodniej części wrocławskiej aglomeracji. Wartość inwestycji wyniesie ponad 75 mln zł.


Modernizacja linii kolejowej nr 292. Fot. PKP PLK Modernizacja linii kolejowej nr 292. Fot. PKP PLK

W ramach modernizacji linii kolejowej nr 292, na liczącym 21 km długości odcinku Jelcz Miłoszyce–Wrocław Sołtysowice, powstanie pięć nowych przystanków: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała. Zaplanowano także m.in. wymianę torów, rozjazdów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz elementów sieci trakcyjnej.

By zwiększyć przepustowość linii, zbudowana zostanie tzw. mijanka oraz przebudowany będzie układ torowy na stacji Wrocław Swojczyce. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się po tej linii z prędkością do 120 km/godz.


Jak czytamy w komunikacie, wprowadzenie kolejowej komunikacji pasażerskiej na trasę Wrocław Sołtysowice–Jelcz Miłoszyce stworzy możliwość dogodnych dojazdów do centrum miasta dla mieszkańców północno-wschodnich osiedli Wrocławia. Zrewitalizowany odcinek zapewni także możliwość połączenia tej trasy ze stacją Wrocław Główny, od wschodniej strony, przez Jelcz Laskowice i Wrocław Brochów.

Nowe przystanki na linii 292. Źródło: PKP PLK

Nowe przystanki na linii 292. Źródło: PKP PLK

Zgodnie z założeniami, odnowiona linia kolejowa będzie stanowić dogodną alternatywę dla zatłoczonych tras drogowych, m.in. przy dojazdach do pracy i szkół.

Umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały z konsorcjum, którego liderem jest firma ETF Polska sp. z o.o. Wartość kontraktu to ponad 75 mln zł netto. Wszystko powinno być gotowe do końca września 2019 r.

To większa część dużego projektu, w ramach którego dodatkowo gmina Czernica podpisała umowę na budowę parkingów i wiat rowerowych przy przystankach osobowych w Chrząstawie, Nadolicach Wielkich, Nadolicach Małych i Dobrzykowicach Wrocławskich. Wartość tego kontraktu wynosi 1, 733 mln zł. W tym przypadku wykonawcą jest konsorcjum firm z liderem Track Tec Construction sp. z o. o.

Przeczytaj także: Wrocław Główny – budowa nowego peronu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe