Na zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) peronach i przejazdach kolejowo-drogowych, a także np. w przejściach podziemnych świeci niemal 9 tys. opraw typu LED. W poprzednim roku kolejarze zamontowali 4187 takich opraw.
Stacja w Kołobrzegu. Fot. PKP PLK
W 2018 r. takie oprawy pojawiły się m.in. na przystankach: Warszawa Wola, Warszawa Koło, Warszawa Zachodnia peron 8, Siedlce Zachodnie i Sabinka. Oprawy LED mogą bez usterek pracować przez 12 lat, czyli trzy razy dłużej niż stosowane wcześniej przez kolejarzy np. oświetlenie sodowe. Wypadkową mniejszego zużycia energii i bezawaryjności są niższe koszty utrzymania. Oszacowano, że dzięki prowadzonej w minionym roku wymianie oświetlenia PKP PLK zaoszczędziły 750 tys. zł. Dzięki technologii LED spółka rocznie oszczędza 3000 MWh energii elektrycznej. To równowartość rocznego zapotrzebowania na prąd ponad 1300 gospodarstw domowych.
Oświetlenie infrastruktury kolejowej. Źródło: PKP PLK
W tym roku oprawy LED zamontowane zostaną m.in. na stacjach: Katowice, Włoszczowice, Łódź Olechów Zachód i Rykoszyn. Jak podały PKP PLK, stacje i przejazdy z oprawami typu LED są jaśniejsze, a to zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Bardziej doświetlone obiekty mają również lepszą ochronę przed dewastacjami i kradzieżą. Ponadto takie oprawy bardzo dobrze oddają barwy, lepiej widoczny jest kontrast w porównaniu np. do oświetlenia sodowego o pomarańczowym kolorze.
Montaż opraw LED to część programu poprawy efektywności energetycznej, który PKP PLK prowadzą od 2015 r. W ramach tego programu spółka zmniejszyła emisję CO2 do atmosfery o ponad 2300 ton rocznie. Jak napisano, dla porównania szacuje się, że 1 hektar lasu sosnowego jest w stanie wchłonąć w ciągu roku 20 ton CO2.
Przeczytaj także: Kolejne miliardy na Krajowy Program Kolejowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.