PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) zrealizowały program rozjazdowy. 244 nowych rozjazdów pozwala wyeliminować punktowe ograniczenia prędkości. Nowe urządzenia podnoszą bezpieczeństwo podróży kolejowych oraz sprawność ruchu towarowego.
Rozjazd Szczukowice. Fot. PKP PLK / Grzegorz Biega
- Zamontowanie 244 rozjazdów przez PKP PLK kosztowało 214 mln zł
- Program rozjazdowy zrealizowano w 12 województwach
- W ramach Krajowego Programu Kolejowego spółka zmodernizuje ponad 5 tys. rozjazdów
Nowe rozjazdy eliminują przerwy na liniach, związane z usuwaniem usterek. Dzięki nim pociągi bez problemów zmieniają tor np. z głównego na sąsiedni, a składy towarowe przemieszczają się płynniej i bez niepotrzebnych zwolnień. co oznacza bardziej ekonomiczne przewozy. Likwidacja punktowych ograniczeń prędkości pozwala na płynną jazdę pociągów, utrzymanie przejazdów rozkładowych, a nawet skracanie czasów podróży.
Łącznie, w ramach programu rozjazdowego, zamontowano 244 nowe rozjazdy w 12 województwach. Urządzenia zapewniają sprawniejsze przejazdy pociągów m.in. na stacjach Elbląg, Smardzów Wrocławski, Kraski, Radom Wschodni, Poznań Górczyn i Bąkowiec. Najwięcej nowych rozjazdów zabudowano na torach w województwach: wielkopolskim (62), zachodniopomorskim (41), mazowieckim (28), świętokrzyskim (24), dolnośląskim (21) i kujawsko-pomorskim (21). Kilkanaście nowych urządzeń służy w woj. lubelskim (12). Zrealizowano w latach 2018-19 – informuje PKP PLK.
Wszystkie rozjazdy wyposażono w system elektrycznego ogrzewania rozjazdów (EOR). Zapobiega on ich zamarzaniu i ułatwia usuwanie śniegu i lodu. Ogrzewanie włącza się automatycznie w zależności od zmian temperatury.
Podczas prac zastosowano tzw. blokową wymianę rozjazdów. Większość transportowano na miejsce docelowe w kilku blokach na specjalnych wagonach–platformach. Po demontażu starych rozjazdów wraz z przylegającymi do nich odcinków torów i przygotowaniu podłoża, od razu instalowano nowe. Tę metodę wykorzystano przy wymianie najdłuższych rozjazdów (o promieniu 1200 m) w Szczukowicach i Gutowcu. Skraca ona czas montażu i ogranicza zmiany w rozkładzie jazdy.
Program zrealizowano w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym, etap II”. Poza programem rozjazdowym PKP PLK montują nowe urządzenia w trakcie prac w ramach Krajowego Programu Kolejowego. W perspektywie finansowej (lata 2014-2020) spółka zmodernizuje ponad 5000 rozjazdów.
Rozjazd Stróże. Fot. PKP PLK / Grzegorz Biega
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II” jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.2-20). Jego wartość przekracza 214,53 mln zł.
Przeczytaj także: Do końca roku zostanie zakończona modernizacja linii kolejowej Poznań–Piła
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.