Partnerzy portalu

W połowie grudnia PKP PLK wznowią przejazdy relacji Lubin–Rudna Gwizdanów

Opublikowano: 25-10-2019 Źródło: PKP PLK
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Za prace na linii między Lubinem a Rudną Gwizdanowem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) zapłaciły blisko 200 mln zł. Pociągi pojadą tą trasą w połowie grudnia. Zostanie jeszcze zbudowany nowy przystanek Lubin Stadion.


W połowie grudnia wrócą pociągi na linię z Lubina do Rudnej Gwizdanów. Fot. PKP PLK / Krystian Nowek W połowie grudnia wrócą pociągi na linię z Lubina do Rudnej Gwizdanów. Fot. PKP PLK / Krystian Nowek
  • Liczący 40 km odcinek linii kolejowej z Lubina do Rudnej Gwizdanów zostanie oddany do użytku 15 grudnia
  • Już w październiku br. będą nim jeździć pociągi towarowe
  • Wartość inwestycji przekracza 197 mln zł netto

Po wznowieniu w czerwcu połączeń pasażerskich na odcinku z Legnicy do Lubina, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują do ruchu odcinek z Lubina do Rudnej Gwizdanowa. Pozwoli to 15 grudnia, wraz z nowym rozkładem jazdy, na przywrócenie ruchu pasażerskiego na całym modernizowanym 40-kilometrowym odcinku. W październiku br. będą już jeździć pociągi towarowe. W Rzeszotarach, Raszówce, Gorzelinie, Chróstniku i Lubinie postawiono nowe perony.

Kończą się zasadnicze prace na odcinku z Lubina do Rudnej Gwizdanowa (18 km). Wymieniono tory, wyremontowano sieć trakcyjną. Bezpieczne podróże i przewóz towarów zapewnią zmodernizowane systemy sterowania ruchem. Przebudowane zostały obiekty inżynieryjne, zmodernizowano przejazdy kolejowo-drogowe. Trwają odbiory techniczne, które pozwolą najpierw na powrót ruchu towarowego. To ważne połączenia dla przedsiębiorstw Zagłębia, zwłaszcza KGHM – czytamy w komunikacie.

Nowy przystanek Lubin Stadion ułatwi komunikację w mieście. Zapewni też dostęp do kolei mieszkańcom północnych rejonów Lubina, oraz bywalcom stadionu i jednej z największych w Polsce giełd motoryzacyjnych. Między Lubinem a Rudną wybudowano nowe perony w Rudnej Gwizdanowie, Rudnej Mieście, Rynarcicach i Koźlicach. Trwają prace wykończeniowe.


Nowy wiadukt kolejowy w sąsiedztwie przystanku Koźlice zastąpi dotychczasowy przejazd w poziomie szyn. Pod jedenastometrowym wiaduktem o szerokości 8 m i wysokości prawie 5 m przygotowywana jest jezdnia oraz chodnik. Na wiadukt przeniesiono perony. Zapewniono dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, powstają schody oraz windy. Wiadukt przeszedł próby obciążeniowe i został dopuszczony do ruchu. Do budowy obiektu wykorzystano m.in. 232 ton stali zbrojeniowej, 3500 m3 betonu i 21,5 ton balustrad. Aktualnie trwają prace wykończeniowe w obrębie peronów oraz roboty drogowe – informuje PKP PLK.

Stacja kolejowa Lubin. Fot. PKP PLK / Krystian Nowek

Stacja kolejowa Lubin. Fot. PKP PLK / Krystian Nowek

Dzięki inwestycji poprawi się przepustowość linii, a co za tym idzie, zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów. W ramach projektu, który obejmuje blisko 40 km odcinek linii, wyremontowane zostały tory, sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowa objęła trzy stacje i sześć przystanków. Po zakończeniu modernizacji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/godz., a towarowe – 80 km/godz., co skróci czas podróży.

Linia Legnica–Rudna Gwizdanów jest głównym szlakiem towarowym Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Trasa ta stanowi też łącznik pomiędzy magistralami kolejowymi – linią E 30 (biegnącą od zachodniej granicy przez Węgliniec–Legnicę–Wrocław do Przemyśla) i linią nr 273 tzw. Nadodrzanką (łączącą Wrocław–Głogów–Zieloną Górę–Szczecin). Wartość inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 to ponad 197 mln zł netto.

Przeczytaj także: PKP Cargo kupi w Rumunii nowe wagony do przewozów kontenerów

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe