• Z Katowic do Beskidu Śląskiego pociągi dojadą w 1 godz. 40 min.
  • Wrócą pociągi na trasę z Goleniowa do Cieszyna
  • Wartość całego przedsięwzięcia wynosi niemal 460 mln zł

Przedsięwzięcie ma poprawić kolejowe połączenia Polski z Beskidem Śląskim. Przejazd z Katowic do Wisły Głębce skróci się o pół godziny, do 1 godz. 40 min. Pociągi pasażerskie zwiększa prędkość z 20–30 km/godz. do 80–120 km/godz. Wrócą kursy na trasie z Goleniowa do Cieszyna, powstaną nowe stacje – Skoczów Bajerki (linia 157) i Ustroń Poniwiec (linia 191). Dodatkowo odnowione zostaną stacje (Pierściec, Skoczów, Goleszów, Cieszyn, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko) i przystanki (Chybie Mnich, Zaborze, Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Ustroń Zdrój, Wisła Dziechcinka, Wisła Kopydło). Przebudowa obejmie 23 perony.

W ramach projektu zostanie wymienionych prawie 52 km torów. Nowe rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym umożliwią zwiększenie przepustowości linii. Lokalne Centrum Sterowania powstanie w Skoczowie i zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy. Sprawniejsze podróżowanie zimą zapewni elektryczne ogrzewanie rozjazdów. Sieć trakcyjna zostanie kompleksowo przebudowana na remontowanych stacjach oraz odbudowana na nieużywanym obecnie szlaku Goleszów–Cieszyn. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 81 przejazdach kolejowo-drogowych oraz przejściach dla pieszych dzięki wymienionej nawierzchni, budowie nowych urządzeń srk (sterowania ruchem kolejowym) i nowemu oświetleniu – informują PKP PLK.


Przebudowę linii od Chybia do Wisły Głębce podzielono na dwa etapy. W pierwszym zostaną zrewitalizowane linie kolejowe na odcinku Bronów (Chybie)–Skoczów. W drugim, w 2021 r. zostanie zrealizowana przebudowa linii od Skoczowa do Wisły Głębce. Tę część zrealizuje firma Trakcja PRKiI. Już rozpoczęły się prace przy odbudowie linii kolejowej na trasie Goleszów–Cieszyn. Wykonuje je konsorcjum spółek Torkol (lider) i Mar-Bud. Z kolei budową Lokalnego Centrum Sterowania Ruchem w Skoczowie zajmą się Krakowskie Zakłady Automatyki. Prace mają się zakończyć w grudniu 2021 r.

W trakcie robót, od połowy marca do listopada br. Koleje Śląskie wprowadzą zastępczą komunikację autobusową na odcinkach Bielsko-Biała–Skoczów–Ustroń–Wisła Głębce oraz Czechowice-Dziedzice–Zabrzeg–Chybie Mnich–Pierściec–Skoczów–Goleszów–Ustroń.

W październiku 2019 roku PLK podpisały umowy na projekt „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów–Bieniowiec–Skoczów–Goleszów–Cieszyn/Wisła Głębce”. Wartość inwestycji to prawie 460 mln zł, z czego 85% pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przeczytaj także: Przystanek Kłodzko Miasto zostanie stacją kolejową