Partnerzy portalu

Warszawa Zachodnia: ruszają pierwsze prace wielkiej inwestycji [zdjęcia]

Opublikowano: 26-10-2020 Źródło: PKP PLK
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Na stacji Warszawa Zachodnia rozpoczynają się pierwsze prace przy przebudowie. Będą prowadzone tak, by nie zatrzymywać kursów pociągów i obsługi pasażerów. Początkowo obejmą perony i budowę kładki nad torami. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowe S.A. (PKP PLK) jest warta 1,9 mld zł.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK
  • Po przebudowie Warszawa Zachodnia stanie się hubem łączącym transport kolejowy z komunikacją miejską
  • Inwestycja obejmie przebudowę 30 km torów, 130 rozjazdów i sieci trakcyjnej
  • Zakończenie robót zaplanowano na II połowę 2023 r.

Więcej pociągów

Po przebudowie stacja obsłuży więcej połączeń dalekobieżnych i podmiejskich i stanie się stołecznym hubem łączącym transport kolejowy z autobusowym i tramwajowym. Prace zostaną zorganizowane w taki sposób, by nie ograniczać kursów pociągów i zapewnić dobrą obsługę podróżnych. Działania dotyczące ruchu kolejowego i prac torowych zostaną skoordynowane.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia rozpoczyna przebudowę linii średnicowej. Będziemy ściśle współpracować z wykonawcą, by prace przebiegały sprawnie. Chcemy krok po kroku zapewnić na warszawskiej linii średnicowej wygodniejsze i sprawniejsze podróże, dostosowane do potrzeb pasażerów. Realnie zwiększymy rolę kolei w systemie komunikacji stolicy, aglomeracji i kraju – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK


Na początek perony i kładka

Przygotowano już tymczasowy przejazd technologiczny przez tory dla specjalistycznego sprzętu do budowy kładki. 26 października rozpoczyna się demontaż części wiat na peronach dalekobieżnych. Najpierw na peronie 4, a następnie kolejnych w kierunku ul. Tunelowej. Później roboty będą prowadzone w kierunku Al. Jerozolimskich – początkowo zostaną zabezpieczone i usunięte kolizje z instalacjami podziemnymi.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Budowa kładki łączącej warszawskie dzielnice Ochotę i Wolę, rozpocznie się w listopadzie. Zostaną postawione betonowe fundamenty i zamontowane filary. Obiekt zapewni szybki i sprawny dostęp do peronów. Wszelkie zmiany istotne dla pasażerów będą podawane w komunikatach. Przygotowano też grafiki z drogą dojść na perony w kolejnych fazach robót.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Ze względu na to, że zadania są wykonywane bez zatrzymywania ruchu pociągów, wykonawca musi szczególnie zwracać uwagę na bezpieczeństwo.

Przebudowa infrastruktury

W ramach inwestycji dojdzie do przebudowy około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieci trakcyjnej. Zostaną zainstalowane nowe systemy sterowania usprawniające zarządzanie przejazdami kolejowymi na warszawskim węźle kolejowym.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Podróżni skorzystają z kładki łączącej Wolę i Ochotę. Przejście podziemne będzie wyższe, zostanie poszerzone, połączone z poczekalniami i kasami biletowymi i przedłużone do peronu nr 8 (docelowo nr 9) przy linii obwodowej. Powstanie dodatkowy peron od strony ul. Tunelowej.

Wszystkie perony na stacji zostaną zadaszone, pojawią się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Zostaną zamontowane ruchome schody, pojawi się czytelne oznakowanie i system informacji pasażerskiej.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Największa stacja pasażerska w Polsce

Inwestycję za ponad 1,9 mld zł netto prowadzi spółka Budimex SA. To początek modernizacji stołecznej linii średnicowej. Warszawa Zachodnia to największa stacja pod względem obsługi pociągów pasażerskich, każdej doby przejeżdża przez nią około 1000 pociągów aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych.

Wizualizacja: DWAA Architekci

Wizualizacja: DWAA Architekci

Zakończenie prac zaplanowano na II połowę 2023 r. Odbywają się one w ramach projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia”.

Przeczytaj także: Rail Baltica: w Uhowie stoi już konstrukcja wiaduktu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe