Po zakończeniu robót, na 14-kilometrowym odcinkiu między Koźminem Wielkopolskim a Jarocinem, pociągi rozpędzą się do 120 km/godz. To dwukrotnie szybciej, niż aktualnie. Czas przejazdu spadnie z 20 min do 15 min. Bardziej dogodne mają stać się połączenia regionalne i międzywojewódzkie, takie jak między Poznaniem a Krotoszynem oraz Jarocinem i Miliczem na Dolnym Śląsku.

Na szlaku zostaną wymienione tory i elementy sieci trakcyjnej. Nowe rozjazdy pojawią się na stacji Koźmin Wielkopolski. Zaplanowano modernizację 12 przejazdów kolejowo-drogowych (m.in. w Koźminie Wielkopolskim, Nowej Obrze i Golinie) i montaż dodatkowych zabezpieczeń. W Golinie zostaną wyremontowane most i wiadukt nad torami w ciągu ul. Bielawy.

Zasadnicze roboty na jednotorowym odcinku rozpoczną się od lutego 2023 r., po przygotowaniu dokumentacji projektowej. Będą uzgodnione z przewoźnikami i uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Zadanie „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 281 Oleśnica – Chojnice na odcinku Koźmin Wlkp.–Jarocin w torze nr 1 od km 78,352 do 92,175” będzie realizowane w ramach projektu w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica–Łukanów–Krotoszyn–Jarocin–Września–Gniezno”. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Alustra i Compremum.

Wcześniej zakończono modernizację linii nr 281 z Dolnego Śląska przez Oleśnicę, Milicz i Jarocin w kierunku Chojnic. Przejazdy pasażerskie na szlaku Gniezno–Września–Jarocin przywrócono w połowie 2018 r.

Przeczytaj także: Przyspieszą pociągi między Olsztynem a Giżyckiem