Dla odcinka obwodnicy Koszalina i Sianowa o długości 7,9 km między ul. Władysława IV a Sianowem (sekcja nr 2 obwodnicy), w ciągu którego wystąpiły problemy z podłożem uniemożliwiające realizację robót według pierwotnej dokumentacji, zostaną opracowane nowe projekty – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Część obwodnicy Koszalina i Sianowa zostanie oddana już w przyszłym roku. Fot. Stockr
Na przygotowanie dokumentacji obejmującej projekt budowlany oraz projekty wykonawcze wraz z projektami wzmocnienia podłoża zwycięzca przetargu mieć będzie 8 miesięcy od podpisania umowy. Wraz z ogłoszeniem nowego przetargu unieważniony został wcześniejszy przetarg na dokończenie tego fragmentu obwodnicy w formule „projektuj i buduj”, w którym większość ofert dwukrotnie przekraczała kosztorys.
Termin zakończenia budowy sekcji 2 obwodnicy będzie zależał od przyjętych w nowej dokumentacji rozwiązań projektowych. Pozostałe fragmenty obwodnicy Koszalina i Sianowa (sekcje nr 1 i 3) o łącznej długości około 12 km będą gotowe w przyszłym roku – zadeklarowano.
Orientacyjny przebieg trasy obwodnicy Koszalina i Sianowa. Źródło: GDDKiA
Jak podkreślają drogowcy, na odcinku obwodnicy Koszalina i Sianowa od km 6,4 do km 14,3 wystąpiły skomplikowane warunki gruntowe, odmienne od wcześniej stwierdzonych. Podłoże ze względu na bardzo specyficzną i rzadko spotykaną budowę, związaną z występowaniem drugiego poziomu wód gruntowych pod ciśnieniem nie nadawało się do zastosowania pierwotnie planowanej technologii wzmocnienia podłoża (kolumny kamienne). Problemem były również samo wypływy (wypływy artezyjskie), w których zwierciadło wody stabilizowało się nawet 2 m powyżej poziomu terenu – przekazała GDDKiA.
Przebieg trasy obwodnicy Koszalina i Sianowa. Źródło: GDDKiA
Aby zaradzić problemowi podjęto szereg działań, w wyniku których wypracowana miała być nowa technologia. Próbowano wykorzystać nasyp przeciążeniowy, a także mikrowybuchy, jednak te rozwiązania nie okazały się skuteczne. Wykonawca obwodnicy zaproponował technologię pali przemieszczeniowych.
Na potrzeby projektu przeprowadzono liczne ekspertyzy i badania podłoża, które prowadził między innymi Państwowy Instytut Geologiczny.
Przeczytaj takze: Na jakim etapie jest budowa dróg krajowych?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.