Nowelizacja ma umożliwić odpowiednie przygotowanie infrastruktury drogowej na potrzeby obronności państwa oraz ułatwić transport dla wojsk zarówno polskich, jak i sojuszniczych - w tym szpicy NATO. 

Drogi o znaczeniu obronnym

Drogi o znaczeniu obronnym to takie trasy, które zostaną uznane za niezbędne do zabezpieczenia potrzeb transportowych sił zbrojnych Polski i NATO. Zgodnie z ustaloną w dokumencie definicją, są to drogi publiczne (lub ich odcinki) wyznaczone w okresie pokoju, przewidziane do wykorzystania w czasie pokoju, kryzysu lub wojny do wykonywania przewozów istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych. Po wejściu w życie nowelizacji, zaliczyć będzie można do nich nie tylko drogi krajowe i wojewódzkie, ale też drogi powiatowe i gminne.

Mają one zabezpieczyć możliwość dojazdu do lotnisk, portów morskich, przepraw, poligonów, składów materiałowych oraz obiektów specjalnych.

Finansowanie projektu

Przyjęte zmiany wymagają dużego wkładu finansowego. W związku z tym przygotowano zapis o możliwości finansowania inwestycji na drogach obronnych z budżetu państwa - o ile będą one miały na celu dostosowanie dróg do wymagań techniczno-obronnych. 

Nadzór nad pracami prowadzić będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przeczytaj także: Kto opracuje projekty S11 w Wielkopolsce?