14 listopada 2017 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych. Zaakceptowane przez Radę Ministrów i podpisane już przez prezydenta regulacje wpłyną na zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do dróg o znaczeniu obronnym.

Dzięki nowym przepisom polska infrastruktura drogowa ma być lepiej dostosowana do potrzeb obronności państwa oraz ułatwić transport dla wojsk zarówno polskich, jak i sojuszniczych - w tym szpicy NATO - deklarował resort infrastruktury i budownictwa w ubiegłym roku.

Drogi o znaczeniu obronnym

Drogami o znaczeniu obronnym mają być takie trasy, które zostaną uznane za niezbędne do zabezpieczenia potrzeb transportowych sił zbrojnych Polski i NATO. Zgodnie z ustaloną w dokumencie definicją, są to drogi publiczne (lub ich odcinki) wyznaczone w okresie pokoju, przewidziane do wykorzystania w czasie pokoju, kryzysu lub wojny do wykonywania przewozów istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych. Dzięki nowelizacji, zaliczyć będzie można do nich nie tylko drogi krajowe i wojewódzkie, ale też drogi powiatowe i gminne.

Ich właściwe zabezpieczenie jest konieczne ze względu na potrzebę zabezpieczenia dostępu do lotnisk, portów morskich, przepraw, poligonów, składów materiałowych oraz obiektów specjalnych.

Finansowanie projektu

Z uwagi na dużą kosztochłonność projektu, przygotowano zapis o możliwości finansowania inwestycji na drogach obronnych z budżetu państwa - o ile będą one miały na celu dostosowanie dróg do wymagań techniczno-obronnych. 

Nadzór nad pracami prowadzić będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Przeczytaj także: Nowe rondo w Toruniu już otwarte, wiadukt prawie gotowy