• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S8: Salini już nie buduje obwodnicy Marek

Inwestor rozwiązał umowę


Opublikowano: 18-05-2018 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozwiązała umowę z wykonawcą fragmentu obwodnicy Marek w ciągu drogi ekspresowej S8, konsorcjum firm z Salini na czele. Spór, w który zaangażowało się już Ministerstwo Infrastruktury, trwał od wielu miesięcy. Mimo wielokrotnych ponagleń i kolejnych szans od inwestora, wykonawca nie wywiązywał się ze swoich obowiązków, stąd ostateczna decyzja o zerwaniu kontraktu.


GDDKiA zerwało umowę na budowę fragmentu obwodnicy Marek. Fot. GDDKiA GDDKiA zerwało umowę na budowę fragmentu obwodnicy Marek. Fot. GDDKiA

Wykonawca nie budował S8 od miesięcy

Zadaniem konsorcjum była budowa 8-kilometrowego odcinka S8, tzw. obwodnicy Marek – chodziło o fragment od węzła Marki (bez węzła) do węzła Kobyłka (z węzłem). Pierwotny termin zakończenia prac minął 28 lipca ub.r. Następnie został on przesunięty na 19 października 2017 r., a kolejno – na 28 października. Z powodu braku reakcji wykonawcy na upomnienia inwestora, GDDKiA spotkało się z przedstawicielami resortu infrastruktury, by zdecydować, czy kontrakt powinien być przez firmy nadal realizowany. Ostatecznie Salini otrzymało jeszcze jedną szansę.


Dlaczego zerwano umowę z Salini?

Jak jednak informuje w ostatnim komunikacie prasowym Dyrekcja, po wykorzystaniu wszelkich dostępnych narzędzi mobilizujących wykonawcę, GDDKIA odstąpiła od umowy z konsorcjum. Decyzję potwierdził monitoring na placu budowy, z którego wynikało, że przy budowie drogi pracowało zaledwie 50 osób, 21 jednostek sprzętu i cztery pojazdy do transportu. Tymczasem, zgodnie z deklaracjami wykonawcy, na miejscu miało być 476 pracowników, około 200 urządzeń i maszyn oraz 215 pojazdów transportowych.

Wykonawca nie wywiązał się także z obowiązku regulowania płatności dla podwykonawców. Zobowiązania te przejmie teraz GDDKiA, a środki wypłaci Skarb Państwa.


Kiedy nowy przetarg na budowę obwodnicy Marek?

Jednocześnie rozpoczęliśmy przygotowania do przeprowadzenia inwentaryzacji w terenie oraz jesteśmy w trakcie opracowania dokumentów do przetargu na ukończenie niezrealizowanych prac. Planujemy, że przetarg ogłosimy w ciągu najbliższych miesięcy – napisano.

Nowy wykonawca będzie musiał ukończyć budowę trzech węzłów: Kobyłki (w zakresie łącznic, dróg dojazdowych i najazdów na obiekt), Marek (zjazd z obwodnicy w Markach) i Zielonki (drogi dojazdowe do węzła), a także najazdów na wiadukt w ciągu ul. Dworkowej, kładki w okolicach ul. Letniskowej, dróg dojazdowych i pasów technologicznych wzdłuż S8. Wciąż do wykonania są również chodniki i ścieżki rowerowe, obwód utrzymania drogi i teren zielony, a także prace elektroenergetyczne, teletechniczne, sanitarne i porządkowe.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Obwodnica Marek to ponad 15-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S8. Jej budowa podzielona została na dwie części. Za realizację pierwszej odpowiedzialne było konsorcjum z Salini w roli lidera. Drugą natomiast ukończyło już konsorcjum Astaldi i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego – budowa odcinka węzeł Kobyłka (bez węzła)–Radzymin Południowy o długości 7,24 km została już ukończona. Droga jest w użytku od końca grudnia 2017 r.

Salini Impregilo S.p.A. to włoska firma działająca na rynku budowlanym od 2014 r. Firma realizuje kontrakty w ponad 50 krajach całego świata, zatrudniając ponad 35 tys. pracowników. Buduje m.in. zapory i elektrownie wodne, drogi, linie kolejowe i systemy metra, a także budynki użyteczności publicznej. Spółka jest notowana na giełdzie.

Przeczytaj także: Podlasie: jest zgoda na budowę węzła Porosły

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!