W ramach inwestycji, oprócz fragmentu drogi wojewódzkiej klasy technicznej G, powstanie skrzyżowanie z ul. Bielską oraz ul. Żywiecką, drogi dla obsługi terenów powstałych z podziału nieruchomości liniami rozgraniczającymi pas drogowy projektowanej obwodnicy, obiekty inżynierskie, stanowiska kontroli pojazdów oraz zbiornik retencyjny. Przebudowana zostanie również istniejąca infrastruktura techniczna: kanalizacja deszczowa, sieci drenarskie, gazociągi średniego i wysokiego ciśnienia, kanalizacja sanitarna, sieć elektroenergetyczna i telekomunikacyjna oraz oświetlenie uliczne. Wykonane zostanie też odwodnienie, kanał technologiczny, urządzenia bezpieczeństwa ruchu.

Efektem realizacji przedsięwzięcia będzie przeniesienie ruchu tranzytowego z Bystrej, Mesznej i Bielska-Białej do Szczyrku z dróg lokalnych na obwodnicę.

Jak informuje ZDW, przygotowania do realizacji tej inwestycji trwały osiem lat. Koncepcja programowa została przygotowana już w 2011 r., a podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej – rok później. W 2013 r. złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. W listopadzie tego roku rozpoczęły się protesty mieszkańców pobliskich Rybarzowic, którzy domagali się zmiany przebiegu drogi. Negocjacje w tej sprawie trwały w sumie do 2017 r. W czerwcu ub.r. wydano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i rozpisano przetarg, ale oferty przekraczały budżet inwestorski. Ostatecznie zwiększono kwotę przeznaczoną na budowę obwodnicy i postępowanie udało się zakończyć.

Przeczytaj także: S1 Pyrzowice–Podwarpie: poznaliśmy najkorzystniejszą ofertę