Na ulice Krakowa wyjechało 86 autobusów z silnikami spełniającymi normy Euro 6, przy czym w 30 z nich silnik spalinowy wspomagany jest silnikiem elektrycznym – dwa dodatkowe superkondensatory magazynują energię odzyskaną w czasie hamowania. To pozwala na oszczędności paliwa, więc także powoduje redukcję emisji szkodliwych substancji.

Układ napędowy nowych autobusów w Krakowie został dobrany uwzględniając np. topografię miasta. Poza tym to niskopodłogowe pojazdy wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, automaty biletowe z możliwością zapłaty monetami i kartą płatniczą czy porty USB do ładowania smartfonów.


Dodajmy, że trochę wcześniej, bo w lipcu br., na ulice Krakowa wyjechało 38 nowych autobusów przegubowych, z kolei w najbliższych tygodniach do stolicy Małopolski dotrze 12 autobusów hybrydowych firmy Volvo oraz trzy autobusy do obsługi tele-busa. To sprawi, że jeszcze w tym roku z ulic Krakowa znikną autobusy z silnikami, które nie spełniają co najmniej normy emisji spalin Euro 5.


„Działania Krakowa na rzecz czystego powietrza to nie tylko wymiana pieców, ale także i zakup nowoczesnych, ekologicznych autobusów. Już w połowie października Kraków będzie pierwszym dużym miastem w Polsce ze 100% ekologicznego taboru autobusowego. W ciągu ostatnich trzech lat wydaliśmy na tabor miejski blisko miliard złotych. Ale to nie koniec zakupów miasta. Już w przyszłym roku skupimy się na zakupie nowoczesnych tramwajów" – mówi, cytowany w komunikacie, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przeczytaj także: W Krakowie rozpoczęła się budowa Trasy Łagiewnickiej