W Poznaniu powstanie torowisko o długości 3,3 km, do tego niemal 7,5 km dróg (łącznie z drogami dojazdowymi i skrzyżowaniami). Na trasie linii tramwajowej zaplanowano osiem przystanków. Do tego w miejscu jednopoziomowego skrzyżowania ulic Naramowickiej z Lechicką zlokalizowany będzie dwupoziomowy węzeł drogowy (bezkolizyjne skrzyżowanie i wiadukty – drogowy oraz tramwajowy).

Działamy w Polsce już prawie dziesięć lat. Budowaliśmy i kontynuujemy realizację metra w Warszawie. Będziemy budować tunel w Świnoujściu. Wiemy, jak projekt, który będziemy realizować w Poznaniu, jest ważny dla mieszkańców i miasta. Jesteśmy gotowi – mówi, cytowany w komunikacie, Bülent Özdemir z firmy Gülermak.

Połączyliśmy siły z firmą Gülermak, bo (...) w tym ciężkim okresie firmy muszą sobie pomagać i łączyć siły, żeby podołać takim dużym zadaniom. Nasze doświadczenie, między innymi przy budowie tras tramwajowych w Bydgoszczy i Łodzi, będziemy starali się wykorzystać przy tym projekcie – dodaje Wojciech Pater, prezes Mosty Łódź S.A.


Projekt realizowany będzie w formule „projektuj i buduj”. Kompletna dokumentacja budowlana, wraz z prawomocnymi decyzjami realizacyjnymi, ma być gotowa w pierwszym kwartale 2020 r. Roboty budowlane mają potrwać do końca 2021 r., a wszystko, po fazie odbiorów, powinno być gotowe wiosną 2022 r.

Budowa trasy tramwajowej na Naramowice będzie kosztować niemal 380 mln zł, z czego ponad 155 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie.

Przeczytaj także: Nowa dzielnica w Poznaniu – z tunelem drogowym