• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowa dzielnica w Poznaniu – z tunelem drogowym

Opublikowano: 30-09-2018 Źródło: UM Poznań

W Poznaniu ma powstać nowa dzielnica. Zostanie zlokalizowana na Wolnych Torach – to położony między Wildą i Łazarzem obszar o powierzchni około 117 ha. Od południa granicę Wolnych Torów stanowi ul. Hetmańska, gdzie ma znajdować się przystanek kolei metropolitalnej. Władze miasta, na spotkaniu informacyjnym z mieszkańcami, zaprezentowały koncepcję rozwoju przestrzennego Wolnych Torów.


Tak może wyglądać nowa dzielnica Poznania. Wizualizacja: UM Poznań Tak może wyglądać nowa dzielnica Poznania. Wizualizacja: UM Poznań

W Poznaniu przyjęto już podstawowe założenia wyglądu nowej dzielnicy. Jak mówi Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, główna oś kompozycyjna przyszłych Nowych Torów to zielony ciąg tramwajowy i pieszo-rowerowy. Zaplanowano też, oddzieloną od nowej dzielnicy, drogę o charakterze śródmiejskim.

Zależało nam bardzo na stworzeniu odpowiedniej przestrzeni publicznej – dużego placu miejskiego. Znaleźliśmy na niego miejsce w północnej części terenu, w pobliżu obecnej galerii handlowej. Istotne też było połączenie Wildy z Łazarzem. Zaplanowaliśmy więc tunel samochodowy pod torami oraz kładkę, która ma być zielonym łącznikiem między tymi dwiema dzielnicami – wyjaśnia Elżbieta Janus.

Nowe Wolny Tory w Poznaniu. Wizualizacja: UM Poznań Nowe Wolny Tory w Poznaniu. Wizualizacja: UM Poznań

Duży plac miejski „otworzy” teren Wolnych Torów od północy. Zgodnie z założeniami, będzie otoczony zabudową o śródmiejskim charakterze. Plac będzie graniczyć z tzw. nowym miastem, gdzie – jak czytamy w komunikacie – wokół głównego skrzyżowania z promieniście rozchodzącymi się ulicami, projektanci zaplanowali najwyższe budynki. Częścią planu jest rewitalizacja zabytkowych obiektów, jak hala nitowa czy wieże ciśnień, właśnie w pobliżu których staną nowoczesne budynki.

Wizualizacja Wolnych Torów. Źródło: UM Poznań Wizualizacja Wolnych Torów. Źródło: UM Poznań

Głównym zielonym miejscem na terenie Wolnych Torów w Poznaniu będzie park, mający przebiegać ze wschodu na zachód. W nowym parku zaplanowano kładkę nad torami kolejowymi, która połączy dwa odseparowane od siebie obszary administracyjne Poznania: Wildę i Łazarza.

Poznań: przyszłe Wolne Tory. Wizualizacja: UM Poznań Poznań: przyszłe Wolne Tory. Wizualizacja: UM Poznań

Poznań – Wolne Tory. Źródło: UM Poznań Poznań – Wolne Tory. Źródło: UM Poznań

Chcemy połączyć funkcje usługowe z mieszkaniowymi. Takie połączenie sprawia, że mieszkańcom żyje się wygodniej, bo nie muszą dojeżdżać do biur zlokalizowanych w innych częściach miasta. Takie rozwiązanie jest też bardzo dobre z punktu widzenia miastotwórczego: przestrzeń żyje przez cały dzień, nie pustoszeje po południu, gdy ludzie opuszczają biurowce – wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Przeczytaj także: Jest wykonawca trasy tramwajowej z wiaduktem w Poznaniu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia