• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejarze przygotowani do zimy

Opublikowano: 19-11-2018 Źródło: PKP PLK

Spółki należące do Grupy PKP są już gotowe do zarządzania ruchem pociągów w zimie. W całej Polsce rozlokowano specjalistyczny sprzęt. Zarządcą infrastruktury kolejowej są PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), które odpowiadają za prawie 5 mln m2 peronów, kładek i dojść dla pieszych. Jak wyliczono, to odpowiada powierzchni około 700 boisk do piłki nożnej.


PKP przygotowane do zimy. Jakie mają maszyny? Fot. PKP PLK PKP przygotowane do zimy. Jakie mają maszyny? Fot. PKP PLK

Tej zimy kolejarze będą dysponować 237 specjalistycznymi pojazdami do odśnieżania torów i rozjazdów, o 19 więcej niż rok temu. To 14 zespołów odśnieżnych, czyli kombajnów – każdy może zebrać 220 m3 śniegu, czyli tyle, ile 10 samochodów ciężarowych łącznie. Do tego w pogotowiu jest 49 pługów oraz 174 odśnieżarki. Przygotowane do pracy są także 173 zespoły szybkiego reagowania oraz lokomotywy osłonowe, mające za zadanie m.in. ściągać uszkodzony taboru. Usuwać awarie ma 66 pociągów pogotowia sieciowego.

Kolej przygotowana do zimy. Źródło: PKP PLK Kolej przygotowana do zimy. Źródło: PKP PLK

Na polskich liniach kolejowych w urządzenia elektrycznego ogrzewania wyposażono niemal 18 tys. rozjazdów. Do tego zimą chronione specjalnym środkiem, który zmniejsza przyczepność lodu do przewodów, będzie ponad 4200 km sieci trakcyjnej.

Przygotowana do zimy jest także spółka PKP Intercity. Na stacji Warszawa Grochów, największej stacji postojowej w Polsce, całą zimę działać będzie specjalne urządzenie zapobiegające nadmiernemu oblodzeniu podwozi pojazdów kolejowych.

Jak kolej przygotowała się do zimy? Źródło: PKP PLK Jak kolej przygotowała się do zimy? Źródło: PKP PLK

Zimą około 300 dworców nie będzie zamykanych na nocne przerwy techniczne. W przypadku znacznego spadku temperatury oraz w sytuacjach nadzwyczajnych PKP S.A. może podjąć decyzję o całodobowym otwarciu pozostałych dworców – czytamy w komunikacie.

7 dni w tygodniu i przez 24 godz. na dobę działa Centrum Wsparcia Klienta, które m.in. w przypadku opóźnień pociągów powyżej 120 min., na kilkudziesięciu największych dworcach zapewni podróżnym przekąski oraz ciepłe napoje.

Przeczytaj także: Co powoduje utrudnienia w budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!