Przedsiębiorstwo z Gdyni wymyśliło sposób, jak zastąpić elektryczne ogrzewanie rozjazdów przez geotermalny system z wykorzystaniem pompy ciepła. - Pompa ciepła, wykorzystująca do pracy energię Ziemi, zużywa o 2/3 mniej energii elektrycznej od klasycznego układu z wykorzystaniem grzejników elektrycznych - czytamy w komunikacie firmy Arex.


Dzięki zastosowaniu geotermii ograniczane są straty ciepła związane z jego przesyłaniem, co daje oszczędności finansowe. Do tego dochodzi efekt ekologiczny (m.in. likwidacja emisji spalin i gazów cieplarnianych).

To pilotażowy program. - Na razie przeszkodą w upowszechnieniu technologii są zarówno aspekty prawne jak i cena samego urządzenia. Konieczna jest również certyfikacja urządzeń przez zarządcę infrastruktury - podają służby prasowe województwa pomorskiego.


Zimą w Polsce nowsze (mechaniczne) rozjazdy kolejowe ogrzewane są elektrycznie - prąd pochodzi z sieci energetycznej, a starsze (sterowane ręcznie) odśnieżają pracownicy kolei.

Koszt kwalifikowany przeprowadzenia zadania „Geotermalne ogrzewanie rozjazdu kolejowego” wyniósł 424 tys. zł, z czego kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW wyniosła 320 tys. zł.

Przeczytaj także: elektrownia fotowoltaiczna na pustyni Atacama