Orzeczeniem wydanym 11 grudnia 2018 r. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała wykluczenie z postępowania firmy Toto CG. Izba ustaliła, że wykonawca ten wprowadził zamawiającego w błąd co do doświadczenia osób przewidzianych do pełnienia funkcji na budowie, zatem podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt. 17 Prawa zamówień publicznych – potwierdza Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowy KIO, dodając, że na tej samej podstawie prawnej nakazano zamawiającemu wykluczenie z postępowania konsorcjum z inną włoską spółką – Salini Impregilo S.p.A. – na czele.

Wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu ogłoszono w drugiej połowie października br. Inwestor zdecydował, że warta ponad 1,18 mld zł propozycja Toto CG najlepiej wpisuje się w założenia postępowania i stawiane wymagania. Wartość oferty była najniższa spośród wszystkich siedmiu, jakie złożono do GDDKiA.

Teraz inwestor musi wybrać jedną z pięciu pozostałych ofert. Na budowę obwodnicy Węgierskiej Górki szansę mają:

  • konsorcjum Porr S.A. oraz Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A. (wartość oferty: 1,72 mld zł),
  • konsorcjum Mirbud S.A., Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. oraz Prywatnej Spółki Akcyjnej Zrzeszenie Budowlane „Interbudmontaż” (1,38 mld zł),
  • konsorcjum Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. oraz Stecol Corporation (1,49 mld zł),
  • konsorcjum Metrostav Polska S.A. oraz Metrostav a.s. (1,79 mld zł),
  • konsorcjum China Railway 14th Bureau Group Co., Ltd. oraz Polbud-Pomorze sp. z o.o. (1,58 mld zł).

Zadaniem wykonawcy będzie budowa drogi ekspresowej S1 (dawniej S69) na odcinku Przybędza–Milówka, znajdującym się na trasie Bielsko-Biała–Żywiec–Zwardoń. 8,5-kilometrowy fragment drogi ma znacząco odciążyć ruch w Węgierskiej Górce oraz Milówce, przez które przejeżdżają kierowcy zmierzający w stronę polsko-słowackiej granicy. W ciągu ekspresówki powstać mają dwa tunele drogowe pod masywami górskimi. Dwunitkowe obiekty o długościach ponad 800 m i ponad 900 m wybudowane zostaną metodą górniczą.


Obejście Węgierskiej Górki, zgodnie z harmonogramem inwestora, ma być gotowe w 2020 r. Na razie nie wiadomo, czy przedłużająca się procedura przetargowa wpłynie na termin oddania drogi.

Toto CG to włoska firma budowlana, realizująca prace na całym świecie. Specjalizuje się w budowie tuneli oraz innych obiektów inżynieryjnych. Na rynku działa od ponad pół wieku.

Przeczytaj także: Oferty na budowę obwodnicy Węgierskiej Górki