• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowa obwodnica w Małopolsce

Opublikowano: 30-01-2019 Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Oddano do użytku liczącą niemal 5 km długości obwodnicę Babic k. Alwerni w Małopolsce. Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 780. Jej zadaniem jest przeniesienie ruchu tranzytowego poza centrum Babic i Wygiełzowa.


Obwodnica Babic. Fot. UMWM Obwodnica Babic. Fot. UMWM

Wcześniej ruch odbywał się DW780 (kierunek zachód–wschód) i DW781 (kierunek północ–południe), które przebiegają przez centrum Babic i Wygiełzowa. Kłopotliwe było skrzyżowanie obu dróg, gdyż z uwagi na ograniczoną widoczność dochodziło do częstych zdarzeń drogowych. Skrzyżowania, z uwagi na ścisłą zabudowę Babic, nie można było jednak przebudować. Obwodnica powstała po południowej stronie obu miejscowości, na terenach niezabudowanych.

Obwodnica Babic ma 4,8 km długości, szerokość jezdni wynosi 7 m (2 pasy ruchu po 3,5 m każdy). W ramach budowy obwodnicy powstały trzy ronda, a także obustronne pobocza o szerokości około 1,25 m każde. Budowa kosztowała ponad 21,1 mln zł.

DW780 ma 57 km długości, łączy Kraków z Chełmem Śląskim. Źródło: Google Maps

DW780 ma 57 km długości, łączy Kraków z Chełmem Śląskim. Źródło: Google Maps

Inwestycje komunikacyjne, nie tylko drogowe, a również kolejowe, stanowią jeden z priorytetów w działaniach województwa. Znajduje to wyraz również w przyjętym wczoraj budżecie Małopolski na 2019 r. Zależy nam na stałym poprawianiu komfortu życia mieszkańców regionu – powiedział w Babicach Łukasz Smółka, wicemarszałek woj. małopolskiego.

Przeczytaj także: Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Co już zrobiono?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe