• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najchętniej czytane teksty w styczniu 2019

Opublikowano: 03-02-2019 Źródło: inzynieria.com
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

W pierwszym miesiącu nowego roku naszych Czytelników szczególnie interesowały ważne polskie inwestycje: budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie oraz tunelu pod cieśniną Świną w Świnoujściu, a także kolejnego bloku Elektrowni Opole. Sięgaliście też po informacje odnośnie do nowych zasad waloryzacji kontraktów, tematu, który od miesięcy rozpala branżę budowlaną. W zestawieniu znalazła się też taka ciekawostka, jak systemy do bezwykopowej renowacji zamknięte... w kontenerze.


 1. Trasa Łagiewnicka: koryto rzeki Wilgi zostanie przełożone

Tak będzie wyglądać Trasa Łagiewnicka

Tak będzie wyglądać Trasa Łagiewnicka

W Krakowie trwa budowa Trasy Łagiewnickiej. W jej ciągu zaplanowano m.in. sześć tuneli (łączna długość około 2,1 km) oraz dwa mosty i kładkę. By nowa droga mogła powstać, trzeba m.in. przełożyć koryto rzeki Wilgi. Dla odcinka, na którym znajduje się rzeka, zostały rozpoczęte roboty budowlane.

 1. Kiedy rozpocznie się drążenie tunelu w Świnoujściu?

Świnoujście. Fot. Artur/Adobe Stock

Świnoujście. Fot. Artur/Adobe Stock

W połowie stycznia pojawił się plan ramowy realizacji inwestycji obejmującej budowę tunelu pod cieśniną Świną. Pięciopunktowy program przyjęto podczas spotkania, które odbyło się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (MIiR). Maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) rozpoczną drążenie w 2021 r.

 1. Kontenery morskie w służbie inżynierii bezwykopowej

  Bernd-Jan Krasowski, KrasoTech Gmbh. Fot. Quality Studio

Bernd-Jan Krasowski, KrasoTech Gmbh. Fot. Quality Studio

Hasło XXI w.? Globalizacja. Ma wpływ na niemal każdą dziedzinę naszego życia – a z całą pewnością na rozwój technologii, również w branży budowlanej czy, konkretniej, inżynierii bezwykopowej. Aby móc działać globalnie, należy przede wszystkim zadbać o możliwości transportowe. Nadal nie wszystko możemy przemieścić drogą powietrzną (choć nietanią, za to najszybszą), dlatego sukcesy święcą porty przyjmujące ładunki kontenerowe. W takim właśnie ładunku można zabudować sprzęt do renowacji bezwykopowej.

 1. Jak GDDKiA i PKP PLK będą waloryzować kontrakty budowlane?

Pojawiły się nowe propozycje ws. waloryzacji kontraktów. Fot. djama/Adobe Stock

Pojawiły się nowe propozycje ws. waloryzacji kontraktów. Fot. djama/Adobe Stock

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przedstawiły propozycje zmian i nowych zapisów w umowie w zakresie waloryzacji, przygotowanych pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury (MI) we współpracy z Prokuratorią Generalną RP, Głównym Urzędem Statystycznym (GUS), Urzędem Zamówień Publicznych (UZP) i Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Jak mają zmienić się zasady waloryzacji?

 1. Nowy blok w Elektrowni Opole zaczął produkcję energii

Elektrownia Opole. Fot. PGE

Elektrownia Opole. Fot. PGE

5 stycznia br. blok nr 5 w Elektrowni Opole został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Oznacza to, że rozpoczął się proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej. Prace na budowie bloków 5 i 6, które łącznie osiągną 1800 MW, są już w finalnej fazie realizacji.

Przeczytaj także: Najlepsze teksty grudnia 2018 r.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

  Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe